V Austrálii zemřel poslední známý veterán z první světové války

Ve věku 110 let zemřel v Austrálii poslední známý veterán z bojů první světové války - Australan britského původu Claude Choules. Byl zároveň sedmým nejstarším žijícím mužem na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Claude Choules v Perthu na snímku z roku 2009

Claude Choules v Perthu na snímku z roku 2009 | Zdroj: Reuters

Claude Choules narukoval k námořnictvu ve svých 14 letech, na bitevní lodi Revenge zažil i závěr války a kapitulaci německé flotily. Právě na tento okamžik vzpomínal před rokem v britské BBC:

„Němečtí námořníci věděli, že už nemají žádnou šanci. Svůj osud vložili do našich rukou. Bylo na nás, abychom rozhodli, co s nimi bude. Poslali jsme je tedy do zajetí a sami jsme je doprovodili,“ řekl Claude Choules ještě loni televizi BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel poslední známý veterán z první světové války – Brit Claude Choules. V Ozvěnách dne jsme mluvili se spolupracovníkem ČRo v Británii Ivanem Kytkou

Londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka v Ozvěnách dne připomněl, že britské veřejnosti byl životní příběh Claudea Choulse poměrně známý.

„Protože s tím, jak žijících vojáků ubývalo, každý z nich získával větší a větší profil. Někteří se ještě před lety účastnili tradiční vojenské přehlídky a pietního aktu, který se koná v centru Londýna vždy 11. listopadu na výročí příměří na konci 1. světové války,“ přiblížil.

Claude Choules se narodil 3. března 1901. Jak připomněl Kytka, po první světové válce, v roce 1926, se odstěhoval do Austrálie. „Odjel jako britský voják, ale našel si tam manželku a tak tam zůstal. Sloužil v australských námořních silách. Původně jako instruktor, během války jako výkonný námořník,“ uvedl.

Kytka upozornil, že přestože službou v armádě strávil Choules celkově více než 41 let, z jeho vzpomínkových knih vyplývá, že válku nesnášel. „A jedním z jeho mott bylo, že o válce a konfliktu rozhodují starší politikové a platí za ní životem mladí lidé,“ přiblížil spolupracovník ČRo v Británii Ivan Kytka.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme