V Budapešti začal soud s 97letým četníkem podezřelým z válečných zločinů

U soudu v maďarské metropoli Budapešť začal proces s jedním z posledních žijících lidí, kteří se měli dopustit zločinů během druhé světové války. Maďarským podezřelým je Sándor Képíró, bývalý četnický velitel v Novém sadě, dnes 97letý muž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprovod Sándora Képíra mu zakrývá tvář před novináři v soudní síni v Budapešti | Zdroj: Reuters

Sándor Képíró, kterého odhalil hlavní lovec nacistů z Wiesenthalova střediska Efraim Zuroff v Maďarsku, kam se v 90. letech přestěhoval z Argentiny, by měl být přímo zodpovědný za popravu 36 lidí v metropoli Vojvodiny.

Jak od soudu v Budapešti informoval spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, dnes se četla pouze obžaloba, ke které se dopředu vyjádřil Sándor Képíró a popřel svoji vinu. Soud naplánoval ještě šest dalších jednání.

Papucsek přiblížil že podezřelého Képíra na cestě k soudu provázel muž, který nesl transparent s nápisem „Vrahové 97letého starce“.

„Proběhla ale i další demonstrace se symbolem žluté šesticípé hvězdy. Zúčastnilo se jí asi 90 mladých lidí. Zdůrazňovali, že válečné zločiny jsou nepromlčitelné,“ dodal Papucsek.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme