V Mekce začala každoroční muslimská pouť

Na pětidenní oslavy se vypravily téměř dva miliony muslimů z celého světa a další milion dorazil ze Saúdské Arábie a členských států nově vznikající unie Arabských zemí Perského zálivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouť do Mekky | Zdroj: ČTK

Poutníci zamířili do údolí Míná, kde strávili celý den v modlitbách. V rozjímání prožijí i celou noc. Pro většinu z nich jde v Mekce a okolí o životní zážitek, protože o účast na pouti usilovali celý dosavadní život.

Jedna z účastnic pouti reportérovi televize Al-Džazíra řekla: "Bože, člověk se tady sice unaví, ale to, co vidí a cítí ,je nadpozemské." Každá země má povolený počet návštěvníků a všechny národní delegace mají své průvodce, kteří jim pomáhají ve splnění jejich náboženské povinnosti, která patří mezi pět pilířů islámu.

Konce pouti se už nedočká více než šest desítek jejích účastníků, kteří v jejím průběhu dosud zemřeli a to zejména kvůli dlouhodobým nemocem nebo infarktu.

Ztráty na životech má letos omezit postavení třetí plošiny mostu Džamarat, přes který poutníci přecházejí ke stélám představujícím Satana. Má se tak ještě zlepšit bezpečnost na tomto riskantním úseku pouti, kde jen loni bylo ušlapáno 362 poutníků.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme