Vatikán už není schopen přijmout další poutníky

Řím zaplavil milion poutníků, další už přijme jen s obtížemi - varoval večer šéf tamní civilní ochrany. Na právě přijíždějící věřící z celého světa navíc čeká nemilé překvapení. Nebudou se totiž už moci zařadit do fronty poutníků, kteří se loučí s Janem Pavlem II. vystaveným v bazilice Svatého Petra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

věřící směřující do Svatopetrské baziliky | Zdroj: ČTK

Pouze lidé, kteří se postavili do fronty do středečních 22 hodin, se během čtvrtečního dne dostanou do Svatopetrské baziliky. Milion lidí, který čekal v zástupu před bazilikou večer, se do chrámu dostane až následující den odpoledne. Všem ostatním už nebude povoleno stavět se do fronty. Ve čtvrtek večer se Svatopetrská bazilika pro poutníky uzavře.

Věřící se dožadují odkladu pohřbu, stanoveného na pátek, ale Vatikán na jejich apely nereagoval. Šéf italské civilní ochrany Bertolaso upřesnil, že lidé, kteří se vypraví do Říma během čtvrtka, se k Vatikánu nedostanou a budou muset sledovat pohřební obřad na 25 obřích obrazovkách na stadionech a římských náměstích.

Během středy začalo procesí směřující do Svatopetrské baziliky nabývat obřích rozměrů. Hodiny, které musí poutníci vystát, než spatří papežovy ostatky, se stále prodlužují. "Stojím tu od čtyř ráno. Z domova jsem odcházela kolem třetí v noci, takže teď tu stojím už osmou hodinu," řekla Radiožurnálu ve středu odpoledne jedna z desetitisíců čekajících.

O hodných pár set metrů dál čeká skupina Poláků, kteří dorazili do Říma v noci na středu. "Jsme tu od pěti ráno, ale budeme tu tak dlouho, dokud se s naším Svatým otcem nerozloučíme."

Čekající dav je trpělivý, klidný, před poledním prudkým sluncem se chránil deštníky, přesto se několika zejména starším lidem udělalo špatně. Podél špalíru ale čekají ošetřovatelé, připraveny jsou zdravotnické stany.

V okolí se ale kupí desítky odpadků a také sociální zázemí začíná být nedostatečné. Objevují se obavy, aby zhoršující se hygienické podmínky nevedly k vypuknutí infekce.

Starosta Říma Veltroni pomalu začíná podléhat panice, že třímilionové "věčné město" nebude schopno pojmout dvojnásobný počet lidí.

Vědunka Lunardi, Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme