papež

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Pohřbívejte do země, radí věřícím církev. Pokud to nedodrží, může církevní obřad odmítnout

Římskokatolická církev doporučila věřícím, aby zesnulé pohřbívali do země. Kremace je podle církve přípustná, ale popel musí být uložený na posvátných místech, jako jsou kostely nebo hřbitovy. Vyplývá to z dokumentu Ad resurgendum cum Christo, který v úterý zveřejnila kongregace pro nauku víry. Při porušení těchto pravidel má církev odmítnout provést církevní pohřeb.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Peníze pochází z Vatikánu, zachránil jsem papeže. Německý špion Mauss se brání obvinění z krácení daní

Nejznámější německý tajný agent opředený mnoha legendami je před soudem v Bochumi. Státní zastupitelství obvinilo 76letého Wernera Mausse z daňových podvodů. Vyšetřovatelé totiž objevili na jeho kontě u švýcarské banky UBS spoustu nezdaněných peněz, ze kterých měl Mauss do státní kasy odvést v posledních letech kolem 15 milionů eur.

Zemřel pro svou víru. Lidé volají po svatořečení zavražděného francouzského kněze

|Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Jsou to čtyři dny, co dva mladíci ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray na severu Francie vtrhli do kostela a zavraždili 86letého katolického kněze Jacquesa Hamela. Francouzská policie při zásahu oba útočníky zastřelila. K útoku na kostel se přihlásil takzvaný Islámský stát. Teď sílí hlasy volající po blahořečení zavražděného duchovního, kterého mnozí označují za mučedníka.

|Vít Pohanka, Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Papež v Jasné Hoře požehnal Polsku. Odpoledne se sešel s mladými věřícími v Krakově

Polské město Čenstochová přivítalo papeže Františka. Svatý otec sloužil před desítkami tisíc lidí mši připomínající 1050. výročí křtu prvního polského panovníka. Polákům poděkoval za to, že si zachovali katolickou víru navzdory desítkám let komunistické vlády. Novináři si ale všimli především momentu, kdy František při příchodu na mši upadl. Papež se odpoledne v Krakově setkal se statisíci mladými věřícími z celého světa.

| ČTK |Zprávy ze světa

Papež František vyzval k celosvětovému zákazu trestů smrti

Papež František dnes vyzval k celosvětovému zákazu trestů smrti. Přikázání ‚nezabiješ‘ platí stejně tak pro nevinné jako pro vinné, zdůraznil před desítkami tisíc lidí, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Nejvyšší představitel katolické církve zároveň naléhal na katolické politiky na celém světě, aby se zasadili o moratorium na výkon absolutního trestu během nynějšího svatého roku, který potrvá do listopadu.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Papež během vánoční mše vyzval k návratu k základním životním hodnotám

Křesťané dnes slaví narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční většinou tráví v rodinném kruhu, mnozí pak vyrazili na pouť do palestinského Betléma, kde se podle tradice Syn Boží narodil. Nejvíce jich ale zamířilo do Říma, kde papež pronese poselství Urbi et Orbi (Městu a světu). Už o půlnoci František sloužil v bazilice svatého Petra tradiční vánoční mši.