Armáda si v pondělí několika akcemi připomněla 100 let existence generálního štábu, vedle vysoce postavených politiků se v Praze sešly desítky velitelů českých ozbrojených sil.
Lidé se kvůli vysokým cenám bytů v Česku zadlužují, část nezvládá svoje úvěry splácet. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Ruský systém protiraketové obrany S-400 putuje nyní také do Turecka. Spojené státy ale již dříve Turecko před koupí ruského systému varovaly a zmínily také možnost uvalit na zemi sankce.
Kdo použil drony k útoku na ropná pole Saúdské Arábie? A poroustou ceny bezninu a nafty? Odpověď hledali analytici na Radiožurnálu a Českém rozhlasu Plus.
Výpadek ropy je pro Saúdskou Arábii vážný problém, trh se ale dokáže s jejím nedostatkem poměrně rychle vyrovnat, uklidňuje Vladimír Štěpán, analytik firmy ENAS pro plynárenský a ropný průmysl.
Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco.
Dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii údajně zasáhly střely z dronu. Jedním je Abkajk, největší ropné pole světa. Produkuje se tam většina ropy, kterou Saúdská Arábie vyváží z Perského zálivu.
„Neztratili jsme žádný dron v Hormuzském průlivu ani nikde jinde. Obávám, že loď USS Boxer omylem sestřelila vlastní bezpilotní letoun omylem,“ uvedl íránský náměstek ministra zahraničí.
„Při teroristickém útoku na letiště Abhá bylo raněno devět civilistů. Osm z nich jsou občané Saúdské Arábie, jeden pochází z Indie,“ uvedla v komuniké koalice vedená Rijádem.
Omezení podle úřadu trvalo po celou dobu demonstrace. Úřad k tomu spolu s policií přistoupil kvůli možným bezpečnostním rizikům, které mohou vzhledem k velké účasti lidí nastat.
Odvolané letecké americké útoky na
cíle v Íránu vyvolávají řadu otázek. Bezpečnostní analytik Josef Kraus v rozhovoru vysvětluje, co podle něj celý incident znamená a jaké bude mít pokračování.
Americký prezident na twitteru napsal, že byl připraven k odvetě, armáda ho ale informovala, že by při útoku zemřelo 150 lidí, což bylo podle Trumpa „neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu“.
Sestřelení dronu RQ-4 Global Hawk přichází poté, co Spojené státy obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich dron, který v oblasti hlídkoval po útoku na dva tankery v Ománském zálivu.
Zákon, který musí ještě schválit senátoři, stanoví za řízení dronu v opilosti pokutu ve výši až 300 000 jenů (asi 62 000 Kč), anebo trest sahající až k jednomu roku za mřížemi.
Cestující už nebudou odkázáni na dosavadní letištní infrastrukturu, která je zpravidla dost vzdálená od center měst. Cestování na střední vzdálenosti by se díky tomu mělo výrazně zrychlit.
Jemenská občanská válka začala v roce 2014. Šíitští povstalci tvrdí, že bojují proti korupci, avšak protistrana jejich boj považuje za zástupnou válku řízenou Íránem, který šíity podporuje.
Nasazená vojenská technika zřejmě dokáže dron vystopovat a narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. Média předpokládají, že se jedná o izraelský systém Drone Dome.
Drony ochromily před Vánocemi dopravu na jednom z londýnských letišť. Poprvé se tak potvrdila varování odborníků, že právě tyto stroje jsou jedním z největších nebezpečí pro leteckou dopravu.
Téměř 3000 hodin nalétaly v Afghánistánu průzkumné drony ScanEagle, které česká armáda používá k průzkumu v okolí základny Bagrám. Její vnější ostrahu mají na starosti právě čeští vojáci.
Kvůli opakovaným problémům s drony se na druhém nejrušnějším letišti v Británii vůbec nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 100 000 pasažérů.