Mossack Fonseca

Ve Švýcarsku kvůli údajnému vynášení dat zatkli zaměstnance firmy Mossack Fonseca

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Švýcarské úřady zatkly muže, který údajně vynášel data z právní kanceláře Mossack Fonseca. S odvoláním na policii to napsal deník Le Temps. Jestli to souvisí s kauzou Panama Papers není jasné. Při ní z panamské kanceláře unikly dokumenty ukazující spojení tisíců politiků, sportovců a obchodníků s nastrčenými firmami v daňových rájích.

| ČTK |Zprávy ze světa

Na internetu byl zveřejněn rejstřík ke kauze Panamských dokumentů

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) rozšířilo databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 tisíc firem z kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s ČR 139 offshoreových společností, 36 adres a 36 lidí, teď je to 173 firem, 233 adres a 272 lidí. Podle ICIJ byla publikována hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Spolumajitel plzeňské Škody vlastnil firmu v daňovém ráji. Plánovala vyplacení dividendy 1,7 miliardy

Spolumajitel plzeňského výrobce lokomotiv a tramvají Škody Transportations Michal Korecký měl v minulých letech firmu na ostrově Samoa, známém jako daňový ráj. Před devíti lety ji tam založila společnost Mossack Fonseca, ze které nedávno unikly dokumenty známé jako Panama Papers a která je v některých zemích podezřelá z napomáhání klientům v obcházení daní.

| ČTK, Radek Sedláček |Zprávy ze světa

Za únik informací o klientech panamské právní firmy Mossack Fonseca údajně můžou hackeři

Panamská právní firma Mossack Fonseca uvedla, že za únikem informací o jejích klientech, kteří ukrývají majetek v daňových rájích, může hackerský útok. Aféra ‚Panama Papers‘ otřásá politikou i byznysem po celém světě. Kvůli uniklým dokumentům musí hodně vysvětlovat například britský premiér. Islandský předseda už v souvislosti s únikem informací o majetku jeho rodiny v daňovém ráji rezignoval.