Šéf Fedu nerezignuje, ani když ho o to Trump požádá. Může ale pozastavit zvyšování úroků

Šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell prohlásil, že pokud ho prezident Donald Trump požádá, aby rezignoval, nevyhoví mu. Banka je nicméně připravena pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Trump Powella za zvyšování sazeb neustále kritizuje a tvrdí, že zpřísňování měnové politiky je „jediným problémem“ americké ekonomiky.

Atlanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerome Powell, šéf americké centrální banky | Zdroj: Reuters

Na zasedání Americké ekonomické asociace v Atlantě Powell řekl, že Fed chce být flexibilní v rozhodování o tom, kdy zvýšit základní úrokovou sazbu.

Učinil zároveň krok ke zmírnění napětí na akciových trzích, když řekl, že jakkoli je dynamika americké ekonomiky na solidní úrovni, centrální banka vnímá rizika, na která investoři upozorňují.

Trump opět kritizoval centrální banku, úrokové sazby podle něj zvyšuje příliš rychle

Číst článek

Naznačil také, že Fed může pozastavit zvyšování sazeb, jak tomu bylo v roce 2016. „Jsme vždy připraveni ke změně postoje a v případě nutnosti k výraznému posunu politiky,“ prohlásil Powell.

Centrální banka loni zvýšila úrokové sazby čtyřikrát, dvojí zvýšení pak plánovala učinit v letošním roce. Finanční trhy ale od října většinou oslabují pod vlivem obav ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z dopadů obchodní války Spojených států a Číny.

Na dotaz, zda by odstoupil, kdyby ho o to prezident Trump požádal, Powell odpověděl: „Ne.“ Dodal, že žádná schůzka obou mužů v plánu není.

Jak poznamenala televize CNN, není zcela jasné, zda prezident USA může legálně odvolat šéfa Fedu jmenovaného na čtyři roky. Powell řekl, že Trump mu nespokojenost s jeho prací přímo nevyslovil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme