Boj o kartičku, plat, náhrady a moře času. Kdo bude na předvolebních plakátech?

V politických stranách vrcholí boj o místa na sněmovních kandidátkách. Aby ne – ve hře je poslanecká kartička, poslanecký plat, poslanecké náhrady a čas na výkon libovolné další práce. Eventuálně libovolného počtu dalších prací (exhejtman Michal Hašek jich svého času zvládal skoro třicet). A protože podle kandidátek se rozhodují někteří voliči, dávají si na nich strany záležet. Jednak na výběru kandidátů a jednak na tom, aby se o teplá místečka nevedly otevřené boje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegálně postavený billboard starosty pardubického městského obvodu Jaroslava Menšíka (ANO)

Nelegálně postavený billboard starosty pardubického městského obvodu Jaroslava Menšíka (ANO) | Foto: Petr Seiner

V tomhle ohledu se letos nejvíc daří ODS. Ta zvládla kandidátky sestavit v podstatě v úplné tichosti, což je ale možná dáno spíš tím, že strana v posledních měsících nikoho v podstatě nezajímá. Veřejnost nezná její místopředsedy, natož pak aby stihla sledovat boj o kandidátky.

ČSSD: Když se hádáme, ať to všichni ví

Sociální demokraté jsou na tom o poznání hůř. V rámci vnitrostranických válek si popravili populárního hejtmana Jiřího Zimolu (nebo tomu minimálně pomohli), odešly jim sice kritické, ale stále výrazné tváře jako Jeroným Tejc, Marie Benešová nebo Vítězslav Jandák. A k tomu všemu se pustili do otevřené války o to, kdo povede kandidátku v Praze.

Přetlačují se tam slábnoucí náměstek ministra vnitra Petr Hulinský (známý tím, že jako pražský zastupitel vydělával zhruba šest milionů ročně v městských firmách) a europoslanec Miroslav Poche (známý tím, že dělil své sponzorské dary pro ČSSD mezi spolustraníky, protože se chtěl vyhnout placení daní).

Oba v minulých týdnech ze zákulisí navigovali své spojence (Poche operace řídil z Gambie, kde zrovna jako zmocněnec Evropské unie dohlížel na regulérnost voleb) a soupeřili o to, koho prosadí na post lídra pražské kandidátky. Jestli ministra zdravotnictví Miroslava „Kulicha" Ludvíka, nebo Pocheho kamaráda - nového místopředsedu strany Petra Dolinka. Mimochodem, dohráno ještě není...

Fóry Martina Komárka

To v hnutí ANO je rozhodování o stranických kandidátkách mnohem transparentnější. Rozhoduje o nich totiž výhradně jen Andrej Babiš a jeho tým. Nejprve vydá dopředu doporučení, a kdyby ho nějaká krajská organizace náhodou nepochopila, může Babiš kdykoliv cokoliv změnit. To si ANO v únoru schválilo, dobrovolně, samozřejmě.

Takové rozhodování má své výhody. Díky němu třeba víme, že na slušné místo na kandidátce může zapomenout hvězda ANO z minulých voleb, poslanec Martin Komárek. Ten se do sněmovny dostal v říjnu 2013 a už v prosinci bylo jasné, že o další kariéře v ANO si může nechat jenom zdát.

V listopadu 2013 si totiž zažertoval na Facebooku, k jeho smůle ale na úkor Agrofertu („Právě jsem pojedl Babišova kosteleckého utopence. Tuhý, masitý a znamenitý. Doporučuji." A o chvíli později přidal: „Vodňanské kuře. Příjemná konzistence, nevtíravá masitá chuť, dojem přírodního potěšení z jídla bez přísad a příměsí. Báseň pro chuťové pohárky.), což Andrej Babiš špatně nesl („On to považuje za vtipné, ale ředitelé našich firem ne.")

A v prosinci k tomu ještě přidal vypečenou dovolenou. Komárek totiž promeškal schvalování státního rozpočtu, aby se za pár dní na Facebooku provalilo, že odjel odpočívat do Španělska. Pro někoho, kdo byl na billboardech s heslem 'Nejsme jako politici, makáme!', to bylo trochu faux pas. A tak není divu, že je Komárek se svým koncem v politice vlastně smířený.

Klidná síla v akci

Z politiky ale zmizí i další známé tváře než jen ta Komárkova, hlavně v TOP 09. Tamní straničtí matadoři totiž neunesli nástup nové generace, s ní nové mluvy, nových nápadů, jiného programu a vůbec – zkrátka nástup facebookové politické hvězdy Dominika Feriho – a rozhodli se raději nekandidovat.

Jen Miroslav Kalousek si spočítal, že provokativní mladík snědé pleti z Teplic by mohla být jeho šance, jak i bez Karla Schwarzenberga uhájit své poslanecké křeslo.

A snad už jen na závěr, abychom nezapomněli – doporučujeme vaší pozornosti sestavování kandidátek nové volební koalice lidovců se Starosty a nezávislými. To totiž slibuje spoustu legrace.

Vedení obou stran se dohodlo, že si strany v krajích rozdělí vždy první a druhé místo a posty lídrů si rovnoměrně rozdělí – v polovině lidovci, v polovině Starostové. Jenže lidovci to asi zapomněli říct svým straníkům. Třeba těm ve Zlíně, kteří se rozhodli, že mají lepší kandidáty než Starostové, a tak je zkrátka do čela nepustí. Nebo těm v Praze, kteří si schválili za lídra Daniela Hermana. Asi zapomněli, že post má připadnout šéfovi STAN Petru Gazdíkovi... Zkrátka Klidná síla!

Tak na viděnou zase příště!

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme