Václav Klaus vydal Zápisky z cest. Líčí i zákulisí pracovních návštěv desítek zemí

Zážitky z pracovních cest, které prezident Václav Klause absolvoval za posledních zhruba sedmnáct let, ho přivedly k napsání další knihy. Nese příhodný název - Zápisky z cest. Na sto padesáti stranách Klaus líčí své zážitky z oficiálních zahraničních návštěv v roli předsedy vlády, šéfa sněmovny a prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus jako turista | Foto: Tomáš Adamec

Budova OSN je totálně přecpaná. Oběd je snědení jednoho sendviče na lavičce před budovou, trochu jako bezdomovci. To je jeden z postřehů, který si Václav Klaus poznamenal během konference OSN koncem září 2007 v New Yorku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou knihu Václava Klause Zápisky z cest představuje redaktorka Václava Vařeková

Ročně v některé ze svých vrcholných politických funkcí podnikl až tři desítky zahraničních cest. A teď dostal touhu se o jejich zákulisí se čtenáři podělit.

„Jednou vám neletí letadlo, jednou prožijete unikátní zážitek, když se koupete v Amazonce a málem se utopíte, protože proud je tam neskonale větší, než by kdokoliv tušil. Vidíte místa, o kterých jste mnoho četli a trochu vás zklamou, že je to přesně tak, jak jste to očekávali, ale vidíte i místa, o kterých jste vůbec netušili, že jsou, a nechápete, proč to není jeden z divů světa,“ vysvětluje Klaus.

V knize se například dočteme, že v Mexiku bylo pro Václava Klause šokující, jak Mexičané znají Českou republiku, počínaje Masarykem, Dvořákem, Kafkou, ale i naší výrobou trolejbusů. V Omsku si zase Česko vybavili díky Ivanu Hlinkovi a Jaromíru Jágrovi.

Při návštěvě Peru prezident nevynechal postřeh, kdy jeden ze členů delegace musel cestou vlakem dostat kyslík, a to kvůli vysoké nadmořské výšce.

'Nesystematická, ale autentická'

Do psaní cestopisu se Václav Klaus pustil poprvé. Sám v předmluvě ke knize své čtenáře upozorňuje, že texty jsou nesystematické, protože leckdy na zápisky nebyl ani čas:

„Je taková autentická za 20 let, není systematická. Určitě jsem byl v nějaké zemi a ani jsem neměl pomyšlení stihnout něco napsat, ale myslím, že docela zajímavý průřez světa a problémů, které jsou v něm, tam je.“

Nejvíce cest Václav Klaus podnikl do Asie, severní Ameriky a samozřejmě po Evropě. Na starém kontinentu zatím nenavštívil pouze tři země - Maltu, Moldavsko a Belorusko.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme