Česká republika chce, aby Evropská unie posílila sankce proti Rusku

Evropská unie by podle České republiky měla rozšířit seznam ruských představitelů, kterým zmrazila konta v evropských bankách a zakázala jim cesty na své území. Před schůzkou ministrů zahraničí zemí osmadvacítky to v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský aktivista před vládní budovou v ukrajinském Doněcku | Foto: ČTK/AP, Alexander Ermochenko

Rusko totiž podle Zaorálka stojí za současnými nepokoji na východě Ukrajiny.

„Vypadá to, že jsou indicie, které hraničí s jistotou, že toto není bez účasti Ruska. Všechno to vypadá jako jakási paralela, napodobování toho, co se dělo na Krymu. Ten ruský rukopis je tam velmi čitelný,“ vysvětlil.

Na seznamu je teď přes 30 jmen, například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ministři by dnes podle Zaorálka měli zadat diplomatům, aby navrhli další Rusy, proti kterým by šly sankce uvalit.

Proruští ozbrojenci na Ukrajině se navzdory ultimátu nehodlají vzdát úřadům

Číst článek

Prezident Miloš Zeman zase vyzval ukrajinskou vládu k jednání se separatisty na východě země. Stále také podporuje preventivní akci NATO v případě postupující ruské agrese na území Ukrajiny.

„Platí, že podle pana prezidenta v okamžiku, kdy by vstoupila vojska Ruské federace na území východní Ukrajiny, nelze vydávat pouhá politická prohlášení, ale je potřeba přistoupit k různým druhům řešení,“ potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Nejde o to, že by Severoatlantická aliance měla zahájit vojenský útok na území Ruské federace, ale jde například o posílení vojenské přítomnosti NATO v pobaltských státech, Černém moři, v Rumunsku tak, aby bylo Rusko varováno, je jeho jednání je nepřípustné,“ upřesnil.

S dalšími kroky by prý Severoatlantická aliance měla počkat až do případného postupu ruské armády do dalších regionů na východě Ukrajiny.

Ondřej Houska, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme