Bělásek, babočka nebo okáč. Britové sčítají motýly, z přírody pomalu mizí

Nezdá se vám, že je poslední dobou v přírodě málo motýlů? Skutečně mizí, varují entomologové v celé Evropě. Ne všude ale mají tak přesné údaje o jejich výskytu jako ve Spojeném království. Už devátým rokem se tam proto každé léto odehrává sčítání motýlů. Loni se na něm podílelo šedesát tisíc dobrovolníků.

Od stálého zpravodaje Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Velké Británii se už proto devátým rokem odehrává každé léto sčítání motýlů | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: Český rozhlas

Patnáct minut upřeně hledím na kraj lesíka a vyhlížím motýly. Kvetoucí rostliny se je marně snaží přilákat. Je teplo, možná až moc. Spolu se mnou sčítá motýly ještě paní Susan a její syn George, nadšený entomolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bělásek, babočka nebo okáč. Britové sčítají motýly, z přírody pomalu mizí. Natáčel londýnský zpravodaj Jaromír Marek

„Sčítání pomáhá ekologům, kteří usilují o záchranu motýlů. Nemohou být v každé vesnici, ale když jim takto lidé pomohou, získají přesný obraz o tom, jaký je aktuální stav motýlí populace ve Spojeném království,“ popisuje dvanáctiletý George.

Patnáct minut je pryč. Během té doby jsem napočítal a do mobilní aplikace zapsal dva bělásky zelné a dva bělásky řepové. George navíc zaznamenal ještě většího a barevnějšího běláska řepkového.

Loni byla nejčastěji zaznamenaným motýlem babočka admirál a hned za ní maličký okáč lipnicový. I tento projekt ukazuje, jak počet a zastoupení motýlů kolísá například v závislosti na počasí.

Sčítání motýlů

Průzkum se ve Velké Británii koná již od roku 2010 a stal se největším projektem monitorujícím motýly na světě. V rámci akce je veřejnost požádána, aby 15 minut na libovolném místě v přírodě sledovala a počítala 17 nejběžnějších motýlů a výsledky sdělila organizaci Butterfly Conservation. Za posledních 40 let se počet nejčastějších druhů motýlů v Británii snížil o 46 procent.

Británie má za sebou šest týdnů nebývale horkého a suchého počasí, což se podle Společnosti na ochranu motýlů jistě do počtů tohoto nejoblíbenějšího hmyzu negativně promítne.

Loni bili entomologové na poplach: počet motýlů, které lidé započítali během patnáctiminutového intervalu, byl nejnižší od začátku sčítání v roce 2013. V průměru jedenáct jedinců. My napočítali jen čtyři, respektive pět.

Kompletní výsledky letošního britského sčítání motýlů budou známy na konci léta.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme