K Zemi se přiblíží asteroid, žádné nebezpečí nehrozí

K Zemi by se dnes měla přiblížit planetka 2013 TX 68. Těleso dvojnásobně větší než to, které před třemi lety explodovalo nad ruským Čeljabinskem. Asteroid se tehdy při vstupu do atmosféry rozpadl - následná tlaková vlna poničila několik tisíc budov a na patnáct set lidí utrpělo zranění. Tentokrát ale astronomové ujišťují, že se nic dramatického nestane. Planetka by měla Zemi minout ve vzdálenosti kolem pěti milionů kilometrů. Vědci ale nevylučují, že by to mohlo být jen několik desítek tisíc kilometrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid 2011 UW-158 se přiblížil Zemi na 2,4 milionu kilometrů

Asteroid 2011 UW-158 se přiblížil Zemi na 2,4 milionu kilometrů | Foto: ESA, P. Carril

Podle původních propočtů měla planetka minout Zemi už v sobotu.

„Neměli jsme dostatečné údaje o její dráze. Ta je stejná, jen jsme ji zpřesnili. Nejistota nejtěsnějšího průletu je stále plus minus dva dny,“ řekl v pondělním vysílání Českého rozhlasu astronom Petr Scheirich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemi mine třicetimetrový asteroid. Podle astronomů se může přiblížit až na 24 tisíc kilometrů. Více s astrologem Petrem Scheirichem

„Možná, že planetka už kolem Země dávno proletěla a my to ještě nevíme. To se zřejmě dozvíme až po průletu,“ dodal.

Středisko, které monitoruje objekty letící poblíž Země, se zaměřuje na objevy velkých planetek, které lidi nejvíce ohrožují.

„Dejme tomu planetek větších než je jeden kilometr. Na malá tělesa – v průměru několik desítek metrů – není žádný dalekohled přímo určen,“ upřesňuje astronom.

Větší asteroidy umí odborníci odklonit. „Možností je několik, bohužel jsou jen na papíře. Žádná zatím nebyla v praxi vyzkoušena. Jedna z možností je i nukleární bomba. Ne že bychom se snažili planetku rozmetat na kusy, ale odpálení nukleární bomby v blízkosti planetky by způsobilo odklon z její dráhy.“

„Případně se dá uvažovat o takzvaném kinetickém impaktoru, kdy se nějaké dostatečně hmotné těleso vyšle, aby se s planetkou srazilo. A při té srážce se dráha mírně pozmění. To by ale bylo potřeba udělat s mnohaletým předstihem,“ vysvětluje Petr Scheirich.

Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme