Na Českobudějovicku se přemnožili daňci, spatřit lze i padesátihlavá stáda

V okolí Komařic, Loučovic a Trhových Svinů na Českobudějovicku jsou přemnožení daňci. V 90. letech se myslivci snažili daňky rozmnožit v aklimatizačních obůrkách a nahradit nepůvodní zvěř kvalitními jedinci, to se jim ale vymklo z rukou. Kvůli nedostatečné regulaci způsobují daňci v současnosti velké škody v lese i na polích a loukách.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňci

Daňci | Zdroj: Shutterstock

„Stopy vidíme třeba na ozimé pšenici. Vždycky navečer sem chodí dvacet, třicet kusů dančí zvěře, která nám tu všechno okouše,“ ukazuje pole, které pravidelně navštěvují daňci, zemědělec a zároveň starosta honebního společenství Komařice Jaroslav Graman. „Všechno vytrhají, všechno sežerou a  výnos se sníží o třetinu. Takhle to dál nejde,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na poli, kde zanechali stopy přemnožení daňci, byla Jitka Cibulová Vokatá

Problémy s daňky řeší také myslivecký spolek Mokrý Lom u Trhových Svinů. „I když odstřílíme náš plán lovu, což je kolem padesáti kusů, do měsíce to máme zpátky. Neštěstím jsou povolené soukromé obůrky, třeba v Řevňovicích byla obůrka, kde padl strom a do přírody se dostala nežádoucí dančí zvěř. Je i ve Strážkovicích, kde teď při sčítání napočítali přes šedesát kusů holé zvěře,“ uvádí hospodář spolku Pavel Pelikán.

Právě nepřesné sčítání zvěře a s ním spojené plány lovu jsou podle Jaroslava Gramana hlavním problémem. „Počty zvěře uvedené ze sčítání neodpovídají realitě. Ve skutečnosti jsou vyšší a odstřely by také měly být vyšší, nejen u nás v Komařicích, ale i Mokrý Lom, Todně, Ločenice… Všichni z okolí bychom měli problém řešit spolu, ale jestli najdeme vůli, to nevím,“ říká.

Na hospodaření v honitbách na Českobudějovicku dohlíží českobudějovický magistrát. Referent Pavel Šíma z odboru životního prostředí je stejného názoru jako Jaroslav Graman. „Údaje ze sčítání zvěře opravdu nejsou zcela objektivní. Důvodem je krátké období monitoringu a migrace zvěře, které ovlivní vypovídajícího hodnotu,“ vysvětluje.

Magistrát už dal mysliveckému spolku Komařice výjimku ze zákona o myslivosti, aby jeho členové mohli odstřel daňků zvýšit.

Problém přemnožené zvěře by měla pomoct vyřešit i novela zákona o myslivosti. Plán lovu by se podle ní měl v honitbách stanovit podle poškození lesů a zemědělských plodin. Ministerstvo zemědělství má poslancům předložit novelu ke schválení do konce září.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme