Zeman: Lžeme si do vlastní kapsy. V Česku se vyráběl a testoval Novičok

V Česku se v malém množství vyráběl a testoval jed Novičok, po testování byl zničen. Prezident Miloš Zeman to ve čtvrtek večer oznámil ve vysílání televize Barrandov. Tvrdí to podle něj Vojenské zpravodajství, podle Bezpečnostní informační služby ale testovanou látkou Novičok nebyl.

Praha (Aktualizováno: 21:30 3. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem | Zdroj: Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman přitom vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je Novičok. 

Mluvčí Vojenského zpravodajství Alžběta Riethofová nechtěla Zemanovo vyjádření komentovat.

„Informace, které Bezpečnostní informační služba poskytla prezidentu republiky mají nejnižší stupeň takzvané klasifikace, tedy vyhrazené. Z tohoto důvodu například BIS ani jiné orgány z této zprávy necitují a ani ji nemohou nějakým způsobem reprodukovat,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha. Klasifikace dokumentů je: přísně tajné, tajné, důvěrné a vyhrazené.

Bezpečnostní informační služba naopak dospěla k závěru, že tento plyn není Novičok, uvedl Zeman. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se ale prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován Novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo,“ prohlásil prezident.

Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy," dodal.

Zpráva BIS pak podle prezidenta není klasifikována jako přísně tajná, tajná, nebo ani jako důvěrná. „Takže z ní s příslušnou opatrností můžeme občas citovat,“ uvedl prezident.

Novičok a Česko

Rusko v minulosti uvedlo, že Česko bylo jednou ze zemí, které Novičok vyvíjely. Premiér v demisi a šéf ANO to ale ostře odmítl. A stejně tak učinili i ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO a ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO.

Rusko podle Babiše překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu tohoto nervového jedu. Prohlásil to koncem března poté, co Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

Generál Pavel: Ruská informační kampaň je podprahová. Neuvědomujeme si, že jsme jí vystaveni

Číst článek

Prezident Zeman pak koncem března uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka jed Novičok skutečně vyvíjen nebo skladován.

Kontrarozvědce dal prezident na pátrání měsíc. Zemana za to ostře kritizovali například někteří senátoři. Opoziční politici pak hlavu státu obviňovali ze šíření dezinformací, a dokonce velezrady. Svým vyjádřením podle nich pomáhal cizí mocnosti.

Bezpečnostní informační služba pak pro prezidenta Zemana skutečně zprávu vypracovala.

„BIS úkol splnila a bude v zadaném termínu předán panu prezidentovi. Vzhledem k tomu, že zpráva je klasifikována, tedy v režimu utajení, nemůžeme její obsah jakkoliv komentovat," uvedl koncem dubna mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Novičok byl použit ve Velké Británii při útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Británie z otravy viní Rusko, které ale něco takového razantně odmítá.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme