Poslanci odložili rozhodnutí o novém trestním zákoníku

Poslanecká sněmovna dnes odložila hlasování o přijetí trestního zákoníku, z něhož vypadlo ustanovení o tunelování firem. ČSSD si totiž chce ještě nechat vypracovat právní analýzu způsobu, jakým dostat tento trestný čin zpátky do kodexu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec | Zdroj: ČTK

V tom je připravený pomoci i ministr spravedlnosti Pavel Němec. Jak řekl, upřednostňuje přijetí moderního trestního zákona, který povede k účinnému potírání kriminality před neodborným a zpolitizovaným handrkováním o jediný sporný odstavec.

"Poroto jsem navrhnul, abychom na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny přerušili projednávání trestního zákoníku, mezitím jsme doplnili to sporné ustanovení a poté jsme se v závěrečném hlasování vrátili ke schválení celého nového trestního zákoníku," řekl ministr.

Poslanecký klub ČSSD minulý týden vyzval ministra Němce, aby našel způsob, jak dostat paragraf postihující tunelování zpět do právního řádu. Pokud sociální demokraté nedostanou záruky, že se chyba ještě do voleb napraví, nebudou pro nový zákoník hlasovat, oznámil tehdy předseda vlády Jiří Paroubek. Kritici říkají, že vypuštěním paragrafu umožní amnestii lidí stíhaných za zneužívání informací v obchodním styku.

Sporný paragraf bez povšimnutí vypadl na návrh poslance za ODS Marka Bendy. Tunelování firem je prý možné trestat jako podvod, a do zákona tedy paragraf nepatří. "ČSSD tuší, že mám pravdu, a teď jenom přemýšlí, jakým způsobem se podrobit tomu veřejnému tlaku, který tady je vyvoláván mimoparlamentními stranami."

Nová norma má mimo jiné zvýšit postih některých trestných činů a snížit hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Počítá i s mírnějšími tresty za eutanazii.

Sněmovna také možná rozhodne o zákonu o svazcích homosexuálů až ve středu, nikoli už dnes, jak se původně předpokládalo. O odklad požádají sociální demokraté, kteří se snaží normu prosadit. Dnes by jim totiž chyběli nemocný Robert Kopecký a Miloš Melčák, který se vrací ze zahraniční cesty. Zítra by už oba měli být ve sněmovně a zřejmě hlasovat pro.

Milada Richterová, Marika Táborská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme