Poslanci schválili využití konopí k léčebným účelům

Masti, oleje i tabletky s obsahem THC by mohli používat i pacienti v Česku. Poslanci podpořili legalizaci léčby vybraných nemocí konopím. Léky s obsahem THC nebudou hradit zdravotní pojišťovny a budou jen na elektronický předpis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

První rok po zavedení této novinky se droga bude dovážet ze zahraničí, pak by licence mohli dostat i čeští pěstitelé. Firmy budou licencované a budou muset dodržovat přísná pravidla. Legalizace léčby konopím je podle poslance Pavla Béma, který je spoluautorem novely, jediná rozumná cesta.

„Realita je taková, že řada těchto pacientů už dnes vlastně léčebné konopí používá a ono jim pomáhá. Ale je to v rozporu s českým právním řádem,“ uvedl Bém.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákona legalizující použití konopí k léčebným účelům diskutovali na Radiožurnáku poslanci Pavel Bém a Boris Šťastný.

Využití látek z konopí může být podle expertů účinné například u onkologických pacientů, pacientů s chronickými bolestmi, AIDS či s neurologickými nemocemi.

Bém podotkl, že novelou poslanci jen legitimizují to, co se v medicíně pokoutně dělalo, s dobrým úmyslem i efektem, ale nebyl k tomu právní podklad.

Zároveň však upozornil, že novela neznamená, že by mělo dojít k postupné legalizaci „rekreačního využívání konopných produktů“ a nepřináší ani legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely doma, po kterém volali někteří zastánci užívání marihuany.

Poslanec za TOP 09 a farmakolog Jiří Skalický, který se na přípravě novely také podílel, popsal, že pacienti, kteří budou chtít lék, půjdou nejdříve za svým praktickým lékařem, který je pošle k příslušnému odborníkovi. Ten pak bude mít oprávnění předpis napsat.

„V prováděcím předpisu bude definována odborná společnost a odborníci, kteří budou oprávněni toto konopí předepisovat. Čili nemůže to být praktický lékař nebo kdokoli,“ uvedl Skalický.

Léčebné konopí bude výhradně na elektronický recept, takže bude dobře sledovatelné, kdo a komu lék předepsal a kdo ho v lékárně vydal. Přístup k registru by pak měla mít za zvláštních podmínek i policie, aby věděla, zda držitel má konopí legálně.

Shoda napříč sněmovnou

S uvolněním léčby konopím souhlasili poslanci napříč politickým spektrem, pro hlasovalo 126 ze 154 přítomných. Napříč stranami však zaznívaly i nesouhlasné názory.

Odpůrcem novely byl třeba Boris Šťastný z ODS. Nepopírá sice, že konopí může mít léčebné účinky, ale vadí mu průlom do legislativy a je mu také podezřelé, že si kladných vlastností drogy farmaceutické firmy nevšimly už dříve.

„My tady máme lékový zákon, a já nerozumím tomu, proč do něj musíme dělat takovýto průlom. Je přeci evidentní, že kdyby to bylo tak strašně funkční, tak strašně výhodné, tak na světě existují desítky a desítky firem, které budou chrlit preparáty v rámci jednotlivých zemí a budou s tím obchodovat,“ podotkl Šťastný.

léčivé masti z konopí, konopné krémy (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

S tímto argumentem Bém nesouhlasí. Firmy podle něj lék vyrábět nemohly právě proto, že to dosud zákon zakazoval. A odmítavě se staví i k další Šťastného obavě, že léčba konopím nakonec bude dražší, než se uvádí.

„Představte si pacienta, který trpí zhoubným nádorem a v souvislosti s tím trpí desítkami symptomů. A každý z těch symptomů je léčen – jednou to je bolest, jednou zvracení, potřetí nějaký jiný příznak onemocnění. A samozřejmě léčba takto nemocných pacientů, nemocných pacientů s chronickými neurologickými potížemi, je neskutečně nákladná. A do toho přichází neuvěřitelně levná léčba přírodní látkou,“ řekl Bém.

Proti zákonu se vyslovil také poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. I jemu vadí průlom do legislativy. Obává toho, že legalizace používání konopí pro léčebné účely může být prvním krokem, na který může navázat další legalizace drog v budoucnu.

„Já si myslím, že všechno je zneužitelné. Je to návykové. Já proti drogám prostě jsem. To začneme marihuanou, a pak řekneme, že vlastně na koksu je taky něco lidského a dobrého, a povolíme kokain. A půjde to dál. Já si myslím, že už lidstvo dělá tolik blbostí, které jsou nepřirozené a nenormální, že bychom neměli dále pokračovat,“ namítl Jandák.

Novelu o legalizaci marihuany k léčebným účelům musí ještě schválit Senát.

Věra Pfeifferová, mta, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme