Výběr z médií: invaze jmelí, Štědrý večer bez dárků a chybějící pomoc pro děti s hendikepem

V českém tisku se v pondělí dočtete, že jmelí trápí některé obce víc než kůrovec, informuje Mf Dnes. Štědrý večer bez dárků plánuje podle Hospodářských novin každá desátá domácnost. Na pomoc s hendikepovaným dítětem rodiny čekají půl roku i déle, píše Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmelí

Jmelí bílé se šíří po listnáčích i jehličnanech v celé Evropě (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Jmelí trápí některé obce víc než kůrovec. Téma Mf Dnes. Rostlina, jejíž větvičky si lidé na Vánoce dávají pro štěstí, je totiž ve skutečnosti škůdce, který stromům vysává živiny, a tím je hubí. V Česku je situace nejhorší hlavně na Moravě, ale objevují se stále nová ohniska i v Čechách, třeba na Orlickoústecku, v okolí Litomyšle nebo Rychnova nad Kněžnou.

Půjčku na vánoční dárky by si letos vzala jen tři procenta Čechů, ukazuje průzkum

Číst článek

Podle dendrologů souvisí invaze jmelí s nedostatkem keřů šípku nebo trnek v krajině. Za rozšíření jmelí totiž může nejpravděpodobněji změna stravování ptáků, kteří ho roznášejí. Většina rostlin, které mají plody i v zimě, totiž z krajiny vymizela, a pro ptáky jsou tak bílé kuličky jediným zdrojem potravy v okolí.

Hospodářské noviny

Štědrý večer bez dárků plánuje každá desátá domácnost. Kvůli zdražování na ně totiž někteří lidé nemají peníze. Píšou o tom Hospodářské noviny. A šetřit se bude i na cukroví, vánoční večeři nebo výzdobě.

Právo

Na pomoc s hendikepovaným dítětem rodiny čekají půl roku i déle, dozvíte se v pondělním Právu. Je to přitom paradox, podporu totiž potřebují neodkladně, jinak je neefektivní. Nejvíc chybějí rané péče specializované hlavně na děti s tělesným nebo mentálním hendikepem a pro děti s autismem.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme