Vydatné deště zatím neustávají

Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, musel večer vyhlásit starosta Lomnice na Bruntálsku. Potok protékající obcí se totiž místy vylil z koryta a zaplavil sklepy některých rodinných domů. V Moravskoslezském kraji je ještě vyhlášen třetí stupeň na Černém potoce a na řece Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, pak nadále platí na řece Dřevnici ve Zlínském kraji a ve Vlčicích na Jesenicku. Pohotovost nebyla zatím odvolána ani na řece Petrůvce u Karviné. Tam ale voda už opadává. První stupeň trvá v Karlovicích na Bruntálsku, na řece Bělá v Mikulovicích a na řece Desné. Stav bdělosti platí i v Bartošovicích na Novojičínsku na řece Odře, v Opavě na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku a ve Valšově na řece Moravici.

Několik rozvodněných potoků se vpodvečer vylilo ze svých koryt a zatopilo hlavní silnici procházející Ústím nad Orlicí v Pardubickém kraji. S rozvodněnými řekami bojují i hasiči v Olomouckém kraji, kde musejí odklízet také následky odpolední bouře. Hrozí nebezpečí, že se Bělkovický potok rozvodní a menší povodňová vlna půjde na Bělkovice a Bohuňovice.

Nejhorší situace byla asi na Přerovsku, Zlínsku a Novojičínsku. Některé toky se tam totiž vylily z břehů a vodohospodáři museli vyhlásit druhý stupeň povodňové aktivity. Vodní živel stačil napáchat škody na majetku, ale prozatím si nevyžádal životy lidí. S vrtochy počasí museli lidé zápolit na střední Moravě. Silná bouře, která se odpoledne přehnala přes Olomoucko a Prostějovsko, pokácela desítky stromů, vytloukla řadu oken a na Prostějovsku povalila i stožár vysokého napětí.

Po ničivé bouři, která se přehnala západní částí Moravy zůstaly popadané stromy a porušené troleje. Následkem toho měly vlaky téměř na celé střední a severní Moravě zpoždění. Vyvrácené stromy například zablokovaly na dvou místech trať z Olomouce do Krnova. Až o dvě hodiny se zpozdila také osobní doprava na hlavním tahu z Ostravy na Olomouc a Prahu a dolů na Břeclav.

Aktuální situaci na povodí řeky Moravy najdete na stránkách Ministerstva zemědělství.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme