Vydatné deště zatím neustávají

Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, musel večer vyhlásit starosta Lomnice na Bruntálsku. Potok protékající obcí se totiž místy vylil z koryta a zaplavil sklepy některých rodinných domů. V Moravskoslezském kraji je ještě vyhlášen třetí stupeň na Černém potoce a na řece Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, pak nadále platí na řece Dřevnici ve Zlínském kraji a ve Vlčicích na Jesenicku. Pohotovost nebyla zatím odvolána ani na řece Petrůvce u Karviné. Tam ale voda už opadává. První stupeň trvá v Karlovicích na Bruntálsku, na řece Bělá v Mikulovicích a na řece Desné. Stav bdělosti platí i v Bartošovicích na Novojičínsku na řece Odře, v Opavě na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku a ve Valšově na řece Moravici.

Několik rozvodněných potoků se vpodvečer vylilo ze svých koryt a zatopilo hlavní silnici procházející Ústím nad Orlicí v Pardubickém kraji. S rozvodněnými řekami bojují i hasiči v Olomouckém kraji, kde musejí odklízet také následky odpolední bouře. Hrozí nebezpečí, že se Bělkovický potok rozvodní a menší povodňová vlna půjde na Bělkovice a Bohuňovice.

Nejhorší situace byla asi na Přerovsku, Zlínsku a Novojičínsku. Některé toky se tam totiž vylily z břehů a vodohospodáři museli vyhlásit druhý stupeň povodňové aktivity. Vodní živel stačil napáchat škody na majetku, ale prozatím si nevyžádal životy lidí. S vrtochy počasí museli lidé zápolit na střední Moravě. Silná bouře, která se odpoledne přehnala přes Olomoucko a Prostějovsko, pokácela desítky stromů, vytloukla řadu oken a na Prostějovsku povalila i stožár vysokého napětí.

Po ničivé bouři, která se přehnala západní částí Moravy zůstaly popadané stromy a porušené troleje. Následkem toho měly vlaky téměř na celé střední a severní Moravě zpoždění. Vyvrácené stromy například zablokovaly na dvou místech trať z Olomouce do Krnova. Až o dvě hodiny se zpozdila také osobní doprava na hlavním tahu z Ostravy na Olomouc a Prahu a dolů na Břeclav.

Aktuální situaci na povodí řeky Moravy najdete na stránkách Ministerstva zemědělství.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme