V Krkonoších platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti a varování horské služby před pády větví a stromů pod tíhou sněhu. U hřebenové Luční boudy bylo ráno minus pět stupňů Celsia.
Průměrná denní teplota na území Česka byla na Štědrý den naposledy pod nulou v roce 2007, vyplývá z dat ČHMÚ. Ještě na přelomu století byl přitom průměr „mrazivý“ v šesti letech po sobě.
V neděli se místy vyskytne občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty se dostanou na jeden až minus tři stupně Celsia, nejvyšší denní na jeden a pět stupňů Celsia.
Počasí o Vánocích by se nemělo lišit od normálu. Teploty by se mohly pohybovat mezi nulou až třemi stupni. Sněžit by mělo hlavně na horách, v nížinách spíš ne.
Obloha nad Českem bude v tomto týdnu převážně oblačná až zatažená. Slunečněji by mohlo být v pátek, na který meteorologové předpovídají polojasno až jasno.
Výstraha před tvorbou ledovky platí od nedělní půlnoci do úterních 18.00 pro příhraniční oblasti v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a pro části Olomockého a Moravskoslezského kraje.
Šéf BESIP Tomáš Neřold pro Radiožurnál radí, jak se chovat na silnicích při špatném počasí. „Hlavně pozor na to, že auto zkrátka brzdí déle a měli bychom udržovat bezpečný odstup,“ upozorňuje.
Jedenáct lidí utrpělo lehká nebo středně těžká zranění při nehodě autobusu u Milotic nad Opavou. Řidič sjel ze zasněžené silnice do příkopu. Sněžení komplikuje dopravu na silnicích po celém Česku.
V pátek očekávají meteorologové vydatné sněžení zejména v severovýchodní polovině území a hrozit bude i tvorba ledovky. V sobotu se mohou teploty přes den vyšplhat až k deseti stupňům Celsia.
V Česku aktuálně vydatně sněží v Krkonoších, Jizerských horách a v oblasti Jeseníků a Beskyd. Meteorologové v pátek rozšířili výstrahu před novou sněhovou pokrývkou.
Sníh bude postupně měnit strukturu, bude vlhký, začne sesedávat, říká meteorolog Josef Hanzlík. Sníh by podle něj mohl vydržet nejméně deset dnů, tedy tak dlouho, jak vidí předpovědi.
Pondělní maximální teploty byly velmi pestré. Pohybovaly se v rozmezí od zhruba tří stupňů až k teplotnímu rekordu 18,6 stupně ve Zlatých Horách na Jesenicku.
Výstraha před silným jižním až jihozápadním větrem se vztahuje na oblast Frýdlantského výběžku, Jesenicka, Krnovska a Opavska. Foukat může rychlostí mezi 55 až 70 kilometry v hodině.
Během dne se bude od západu většinou oteplovat a srážky budou ustávat. Varování před ledovkou začne platit hodinu po půlnoci a potrvá do nedělních 10.00.
Letošní rok je i ve srovnání s předchozími teplými lety extrémní. Ani jeden měsíc od začátku roku nebyl podprůměrný ve srovnání s průměrem za roky 1991 až 2020.
Sněžilo už v noci na čtvrtek, během dne meteorologové čekají sněhové přeháňky místy hlavně na horách, později večer má začít sněžit na jihu Čech a na Moravě.
Meteorologové vydali pro úterní odpoledne a noc na středu téměř pro celou Českou republiku výstrahu před silným větrem. Ve středu dopoledne se má vítr uklidňovat.
„Dočkáme se silného větru, sněžení – a to i v nížinách – a druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní. Vyloučena není ani epizoda s plošnějším sněžením na prahu víkendu,“ informovali.
Během noci ze soboty na neděli se v celém Česku obnoví oblačnost a mlhy. Večer se pak mohou sněhové vločky objevit i v nižších polohách kolem 600 metrů nad mořem.
V kraji by podle předpovědi mělo být ve čtvrtek zataženo až oblačno se slabými srážkami. Ve výšce nad 500 metrů budou smíšené nebo sněhové. Sněžení se postupně přesune do větších nadmořských výšek.
Filipíny každoročně zasáhne přibližně 20 velkých bouří, v regionu se tvoří blíže u pobřeží, rychleji sílí a pohybují se déle nad pevninou v důsledku klimatických změn, uvádí nedávná studie.
Na severovýchodě Filipín v pondělí udeřil tajfun Toraji. V jeho důsledku byli evakuováni obyvatelé a uzavřeny přístavy. Jedná se o čtvrtou bouři nad filipínskou pevninou za necelý měsíc.