Hurikán Willa dorazil na pobřeží Mexika, zasáhl oblast se statisíci lidmi. Mnozí neodjeli včas

Ničivý hurikán Willa dorazil na západnímu pobřeží Mexika, kde podle místních médií přímo zasáhl oblast, v níž žijí statisíce lidí. Živel způsobil bleskové záplavy a poničil množství domů, hlášeny jsou výpadky elektrického proudu. Evakuovány byly tisíce lidí. Podle středeční zprávy amerického Národního střediska pro hurikány již Willa zeslábl na tropickou bouři, ale na západě a ve střední části Mexika bude i nadále silně pršet.

Mexiko (Aktualizováno: 12:58 24. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Willa se ve středu kolem 02:00 SELČ dostal k pevnině zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od turisty oblíbeného přístavního města Mazatlán ve státě Sinaloa, který je spolu s Nayaritem nejvíce zasaženým státem.

Úřady tam v posledních hodinách před příchodem bouře evakuovaly na 5000 lidí, další desítky tisíc opustily své domovy samy. Azyl našli místní obyvatelé v pěti desítkách evakuačních středisek nebo u příbuzných v oblastech dál od pobřeží.

Mexické úřady kvůli hurikánu Willa evakuují tisíce lidí. Zemí zároveň zmítá tropická bouře Vicente

Číst článek

Návštěvníci turistických letovisek ani místní obyvatelé odkázaní na příjmy od turistů však v mnoha případech výzev a doporučení k evakuaci neuposlechli.

Vylidněné ulice

„Celý den pršelo, ulice jsou vylidněné. Všechno je zavřené, ale ne všichni chtěli odejít, ačkoliv úřady daly jasně najevo, že zůstat se dá pouze na vlastní nebezpečí,“ řekl agentuře AP zaměstnanec jednoho z hotelů ve městě Teacapán Alberto Hernández. Ten i navzdory nebezpečí zůstal v práci.

Hurikán už v posledních hodinách zeslábl na tropickou bouři. Podle NHC se nyní pohybuje rychlostí 32 kilometrů za hodinu severovýchodním směrem a meteorologové očekávají, že ještě během dneška se rozpadne. Mexická vláda již odvolala varování před živlem.

Dvanáct lidských životů a miliardové škody. Hurikán Michael zanechal na jihovýchodě USA spoušť

Číst článek

Willa během úterý přešel přes ostrovy Islas Marías, které leží asi 100 kilometrů od mexického pobřeží a na nichž je kromě přírodní rezervace i federální věznice. Její představitelé se z bezpečnostních důvodů nechtěli vyjadřovat k tomu, zda živel nezpůsobil trestnici nějaké škody, které by ohrozily vězně či jim naopak pomohly k útěku.

Úřady předpokládají, že přesnější informace o škodách na domech či rozsahu výpadků energie budou mít až ráno místního času (dnes odpoledne SELČ).

Oblast jižně od dráhy hurikánu Willa se vyrovnává s přechodem tropické bouře Vicente, která ve státech Jalisco, Colima a Oaxaca způsobila záplavy a smrt nejméně 12 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme