Maďaři stávkují kvůli zdravotnímu pojištění

Desítky tisíc maďarských zaměstnanců zahájily časově neomezenou stávku. Některé odbory tak dávají najevo svůj nesouhlas se záměrem vlády částečně privatizovat fondy zdravotního pojištění. Stávka se týká především železniční dopravy, ale přidali se k ní i učitelé, zdravotníci a zemědělci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka na maďarské železnici | Zdroj: ČTK

Podle zpravodaje Radiožurnálu měla dnešní stávka rozpačitý průběh. Například na železnici nebyl protest tak efektivní jako předcházející podobná akce 26. listopadu.

Ráno vlaky nejezdily, před polednem už ale dráhy mnohé vlaky vypravily a odpoledne byl provoz obnoven asi na 50 procent. Přesto stávka způsobila řadu zmatků. Vedení státních drah se obrátilo na soud s otázkou, zda nebyla v rozporu se zákonem.

Na hodinu či dvě přerušila výuku asi stovka škol a práci zastavily na krátkou dobu také některé nemocnice. Po poledni zorganizovali soukromí zemědělci poloviční blokády cest, zejména na jihovýchodě země.

Parlament se mezi tím chystá na závěrečné hlasování klíčovou reformu zdravotnictví, která má rozdělit státní zdravotní pojištění na 22 regionálních center, z nichž každé se může otevřít do 49 procent soukromému kapitálu. Vládní koalice vedená socialisty to zdůvodňuje potřebou snížit zadluženost systému zdravotního pojištění.

Odbory se obávají, že částečná privatizace systému zdravotního pojištění zpochybní poskytování kvalitní lékařské péče chudým obyvatelům. Pokud zákon projde, hodlají odboráři ve stávce pokračovat.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme