Ponižování Irčanů se dostane v Británii před soud

Britská justice příští týden obviní až šest příslušníků Královského lancastershirského pluku kvůli případu smrti iráckého zajatce v britské vojenské věznici v Iráku. Napsal to dnes list The Independent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Iráku

situace v Iráku | Zdroj: ČTK

S odvoláním na armádní zdroje list tvrdí, že o tom bude v příštích dnech informovat ministr obrany Geoff Hoon. Půjde o vůbec první žaloby proti britským vojákům od začátku války proti Iráku. Královský pluk se dostal na první stránky novin v souvislosti s aférou kolem podvržených fotografií týraných iráckých vězňů.

Téměř polovina Britů soudí, že Tony Blair by měl odejít z funkce ještě před parlamentními volbami. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou pro dnešní vydání listu The Sunday Times vypracoval ústav YouGov. V Británii v posledních dnech sílí kritika ministerského předsedy za jeho iráckou politiku. I členové jeho vlastní strany mu vytýkají, že se příliš přimkl ke stanovisku Spojených států vůči Iráku a že přijal za svůj také jejich postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu. Volby v Británii se budou konat nejspíš na jaře příštího roku. Blair už dal najevo, že se chce ucházet o další mandát v čele vlády.

Ponižování bude mít soudní dohru i v USA

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld čelí dalšímu útoku médií. Americký časopis New Yorker ve svém nejnovějším čísle píše, že Rumsfeld loni schválil plán, dovolující používat v Iráku nekonvenční způsoby vedení výslechů. Účelem bylo získat zpravodajské informace o povstání, které tehdy sílilo, avšak výsledkem bylo týrání vězňů. Tyto metody se podle týdeníku používaly v Afghánistánu při získávání poznatků od zajatých členů teroristické organizace Al-Káida. Mluvčí Pentagonu se k článku odmítl vyjádřit. Sám Rumsfeld odmítl výzvy, aby odstoupil kvůli aféře okolo fotografií ponižovaných zajatců v irácké věznici Abú Ghrajb. Obviněno je kvůli tomu sedm amerických vojáků.

Americký Senát nedávno jednohlasně přijal rezoluci, v níž ostře odsoudil týrání iráckých vězňů příslušníky armády Spojených států a omluvil se obětem. "Nemůžeme odčinit špatné zacházení, kterému byli iráčtí vězni vystaveni, ale můžeme svými činy nyní dokázat iráckému lidu, že přestupky několika jedinců nereprezentují celou Ameriku," řekl k této záležitosti vůdce republikánské většiny v Senátu Bill Frist.

Rezoluce odsuzující týrání Iráčanů držených v bagdádské káznici Abú Ghrajb rovněž vyzývá americké úřady, aby vyšetřily všechny spáchané zločiny a přijaly opatření zamezující opakování podobného skandálu. Podle rezoluce má aféra negativní dopady na snahy USA o stabilizaci Iráku a mohla by ohrozit bezpečnost amerických sil, které tam působí.

Rezoluce rovněž kritizuje Pentagon, že Kongres o celé věci neinformoval včas, ale až po odhalení skandálu v médiích. Nejvyšší představitelé Senátu mezitím diskutují o nejlepším způsobu zpřístupnění nových snímků a videonahrávky zaznamenávající týrání Iráčanů v americké věznici v Bagdádu senátorům, aby přitom nedošlo k úniku tohoto materiálu na veřejnost.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme