Británie

| ČTK, Jan Markup |Zprávy z domova

OBRAZEM: 125 vozidel a 550 vojáků americké a britské armády projíždí Českem

Do Staré Boleslavi u Prahy dorazila v sobotu kolem 14. hodiny první část konvoje americké a britské armády, který se přesouvá z Německa do Polska. V Jaselských kasárnách v Boleslavi vojáci stráví noc a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

| mls |Zprávy ze světa

Londýnští muslimové spustili sbírku pro rodiny obětí. Vybrali už přes 20 000 liber

Pomoci obětem středečního útoku ve Westminsteru a jejich rodinám má online sbírka Muslimové společně pro Londýn. Kampaň, kterou spustil očitý svědek události Muddassar Ahmed, dává britským muslimům možnost podpořit pozůstalé a finančně jim přispět. Za první hodinu vybrala 3000 liber a k pátečnímu poledni jich shromáždila už přes 20 000, dvojnásobek původního cíle. Upozornil na ni The Independent.

Omyly a lži o útoku v Londýně: zelený nůž teroristy, komik-radikál a spokojení muslimové

| ZW ČRo |Zprávy ze světa

Vyznat se v tom, co přesně se ve středu v Londýně stalo, nebylo v prvních minutách jednoduché. Nejspíš i proto se internetem a sociálními sítěmi začaly rychle šířit nejrůznější dohady a falešné informace. Nevyhnuly se britské premiérce Therese Mayové či synovi amerického prezidenta Donaldu Trumpovi mladšímu. Server BuzzFeed sestavil jejich přehled - od pozitivního odkazu v londýnském metru až po zprávu o radujících se muslimech.

| mls |Zprávy ze světa

První hrdina z Londýna: poslanec zachraňoval pobodaného policistu, dokud nedorazili lékaři

Tragédie před londýnským parlamentem zná svého prvního hrdinu: náměstka ministra zahraničí Tobiase Ellwooda, který poskytl první pomoc pobodanému policistovi. Konzervativec Ellwood, který dříve působil v britské armádě, zachraňoval zraněného, dokud nedorazili záchranáři, informuje BBC. Snímky zakrváceného poslance už kolují na sociálních sítích.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Britské banky praly roky špinavé peníze z Ruska. Zapletený je i Putinův bratranec, píše Guardian

Britské banky podle úterního vydání deníku The Guardian praly špinavé peníze z Ruska. A to ve velkých sumách, celkem to mělo být na české koruny nejméně 500 miliard. Peníze měli údajně prát lidé s vazbami na ruskou vládu i na někdejší tajnou službu KGB a na otázky vyšetřovatelů musejí odpovídat i známé britské banky.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Až 13 000 novodobých otroků. Proti vykořisťování bude v Británii po boku policie bojovat i církev

Obchodování s lidmi je stejně výnosné, jako nelegální. Třeba v Británii pracují oběti novodobých otrokářů ve stavebnictví, potravinářském průmyslu nebo zemědělství. Obchodníci s lidmi jsou dobře organizovaní, a získat proti nim důkazy je velmi složité. Oběťmi i jejich trýzniteli přitom bývají i čeští občané. Zlepšit neradostnou situaci se teď pokouší společná iniciativa katolické církve ve Spojeném království a tamní policie.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Britská vláda zveřejnila 'Bílou knihu brexitu' - odhaluje další detaily odchodu země z EU

Není ani bílá a technicky vzato to ani není kniha. Přesto se souhrn britské vyjednávací pozice pro brexit, respektive vládní seznam priorit, nazývá „Bílou knihou“. Dokument není součástí zákona o zahájení brexitu, který ve středu poslala k dalšímu projednávání Dolní sněmovna. Kabinet Theresy Mayové shrnul britskou pozici a její priority pro jednání se zbytkem Evropské unie na 77 stranách.