Změny v rakouské vládě: Novým ministrem zahraničí bude velvyslanec ve Francii Michael Linhart

Novým ministrem zahraničí Rakouska se stane dosavadní velvyslanec ve Francii Michael Linhart. Podle agentury APA to v pondělí sdělila rakouská diplomacie. Linhartův předchůdce Alexander Schallenberg míří do čela vlády po rezignaci kancléře Sebastiana Kurze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ministr zahraničí, dříve konzul v Paříži, Michael Linhart s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem | Foto: Berzane Nasser/ABACA | Zdroj: Reuters

„Velvyslanec Michael Linhart nahradí Alexandera Schallenberga v čele spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti,“ sdělilo v pondělí ráno ministerstvo zahraničí ve Vídni.

Rakouský kancléř Kurz končí v čele vlády. Krok vysvětlil nařčením z korupčního jednání

Číst článek

Dvojice diplomatů bude ve 13.00 oficiálně uvedena do nových funkcí prezidentem Alexanderem Van der Bellenem.

Lidovecký (ÖVP) kancléř Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho začalo vyšetřovat státní zastupitelství kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

,Neměli bychom přijmout více lidí.` Rakouský kancléř Kurz odmítá v zemi další Afghánce

Číst článek

Obviněno je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají.

Schallenberga navrhl jako svého nástupce sám Kurz. Zelení, kteří na spolkové úrovni tvoří s ÖVP vládní koalici, Kurzovo oznámení uvítali a potvrdili ochotu pokračovat s lidovci ve vládním angažmá.

Třiašedesátiletý Linhart se narodil v Ankaře, post velvyslance v Paříži zastává od roku 2018. Předtím pracoval čtyři roky na rakouském ministerstvu zahraničí coby generální tajemník. V minulosti byl rovněž zahraničněpolitickým poradcem lidoveckého exkancléře Wolfganga Schüssela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme