Vídeň

Nejnovější zprávy

|Linda Nagyová |Výtvarné umění

Pronásledování nacisty a znárodnění. Výstava ve Vídni připomíná příběhy českých šlechticů

Třetina šlechticů žijících v českém prostředí podepsala na konci třicátých let deklarace, ve kterých se veřejně přihlásili k podpoře českých zemí. Kvůli tomu je pak pronásledovali nacisté. Po druhé světové válce zase komunisté z majitelů rozsáhlých panství učinili zemědělce a dělníky. Právě osudy jednotlivých šlechticů zachycuje výstava Ve znamení tří deklarací, kterou v úterý otevřela Vídeňská univerzita.

|Petr Kadeřábek, Vojtěch Man |Hokej

Martin Procházka vstřelil vítězný gól a už nechtěl na led, Vídeň 1996 připomíná písnička

Letošní mistrovství světa v ledním hokeji začne v Moskvě a Petrohradu až zítra. To před 20 lety se finále hrálo právě 5. května a čeští hokejisté v něm nastoupili proti Kanadě a zvítězili 4:2. 19 vteřin před koncem rozhodl o titulu Martin Procházka. První úspěch po rozdělení federace dnes připomínají už jen stará videa a písnička německé kapely Fools Garden.

|Pavel Novák, msk |Výtvarné umění

Ve Vídni se sešli Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí. Belveder vystavuje světový kubismus

Portréty, postavy, výjevy z přírody i běžného života sestavené z větších nebo menších geometrických tvarů. Takový způsobem malovali obrazy nebo vytvářeli své sochy třeba Pablo Picasso, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Bohumil Kubišta, Václav Špála nebo Emil Filla. Díla těchto a dalších představitelů kubismu a formalismu jsou až do června k vidění v dolním pavilonu paláce Belveder ve Vídni na výstavě Klimt, Kupka, Picasso a ti druzí.