V Rakousku ruší povinné očkování proti covidu-19, situaci změnila mutace omikron

Rakousko ruší povinné očkování proti covidu-19, oznámil to ve čtvrtek rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch. Už v březnu vláda vymáhání zákona o povinném očkování odložila. Rauch připomněl, že Rakousko povinnou vakcinaci proti covidu-19 zavádělo v jiné situaci, než v jaké se země nachází nyní. V únoru převažovala varianta delta, kdežto s nyní dominantní variantou omikron je účinnost vakcín proti nákaze nižší.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský parlament schválil očkovací povinnost vakcínou proti covidu-19. Zákon musí ještě posoudit prezident Alexander Van der Bellen. Většina Rakušanů podle průzkumů povinnou vakcinaci podporuje

Rakousko povinnou vakcinaci proti covidu-19 zavádělo v jiné situaci, v únoru převažovala varianta delta, kdežto nyní je dominantní omikron | Foto: Lukas Barth | Zdroj: Reuters

„Omikron pravidla změnil,“ cituje Raucha deník Der Standard na svých internetových stránkách. Ministr dodal, že i lidi, kteří v principu očkování podporují, je nyní těžší přesvědčit o nutnosti vakcinace. „Očkovací povinnost nikoho k očkování nepřivede,“ připustil a dodal, že tato povinnost a debaty kolem ní „prohloubily příkopy mezi lidmi“.

Rakousko odkládá zákon o povinném očkování proti covidu. Po třech měsících situaci znovu zhodnotí

Číst článek

V době zdražování, války na Ukrajině a energetické krize Rakousko podle něj potřebuje „každý milimetr soudržnosti a solidarity“ a debata o očkovací povinnosti k tomu nepřispívá.

Rakouský ministr zdravotnictví řekl, že i když země přešla „z katastrofického stavu do fáze života s virem“, zůstává očkování společně s používáním respirátorů a testováním důležitým prostředkem, jak šíření nákazy zabránit.

Rakousko bylo jedinou zemí Evropské unie, která lidem plošně nařídila nechat se proti covidu-19 očkovat. Podle původních plánů měla všem, kdo se této povinnosti vyhýbali, od 15. března hrozit pokuta 3600 eur (asi 89 000 korun).

Agentura APA píše, že tuto pokutu nakonec nedostal nikdo, protože v důsledku politických a technických komplikací a tvrdého vyjednávání zákon sice platit začal, ale v oslabené verzi. Ještě předtím, než lidem skutečně hrozily pokuty za nedodržení očkovací povinnosti, byly významné části zákona zrušeny.

Počet případů koronaviru v Česku opět stoupá. V uplynulém týdnu přibylo 2160 nově nakažených

Číst článek

Nakažených ale přibývá

V Rakousku podobně jako v Česku nakažených koronavirem v poslední době přibývá. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel v týdenním úhrnu, nyní činí asi 550.

Ve středu testy koronavirovou infekci potvrdily u dalších asi 10 000 lidí, což je oproti letním měsícům loni a předloni, kdy v Rakousku byly méně nakažlivé varianty koronaviru než omikron, velmi vysoký počet.

Znovu začal růst počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích, jde ale o nemocné na běžných odděleních, počet lidí v těžkém stavu je stejně nízký jako loni v létě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme