Rusko popírá odpovědnost za nálety na syrské nemocnice

Moskva odmítá odpovědnost za ostřelování nemocnic v povstaleckých oblastech Sýrie. Podle Kremlu pro to neexistují žádné důkazy. Při náletech na severu země zemřelo v pondělí asi 50 civilistů. Ruskou armádu obviňuje z útoků především Turecko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při ostřelování syrských nemocnic zemřely desítky civilistů

Při ostřelování syrských nemocnic zemřely desítky civilistů | Zdroj: Reuters

„Ruské stíhačky bombardovaly nemocnice a školy po několik dní. Srdce by vám puklo, když vidíte záběry těch masakrovaných dětí. Těla jim trhají letecké pumy. A teď si chce Moskva v OSN stěžovat jen proto, že Turecko podniklo preventivní kroky k ochraně svých hranic. To je velice ostudný a arogantní postoj,“ prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Podle zdrojů organizace Lékaři bez hranic, která provozuje jednu ze zasažených nemocnic, vypadaly útoky tak, že je nemohlo podniknout jiné než syrské nebo ruské letectvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Věrohodné indicie prý navíc naznačují, že v regionu neoperuje Islámský stát, ale jde o oblasti pod kontrolou povstaleckých skupin, které podporuje například Turecko nebo Spojené státy.

Cílené nálety trvaly podle Lékařů bez hranic asi 90 minut. Zjistit, kdo za nimi skutečně stál, by mohla pomoci například identifikace zbytků střel. Těžko ale říct, jestli bude viník někdy odhalen.

Mnozí pozorovatelé upozorňují, že současnými vojenskými akcemi vstupuje válka v Sýrii do nové a velmi nebezpečné fáze. Armáda prezidenta Bašára Asada obkličuje s ruskou leteckou podporou a s pomocí kurdských jednotek YPG Aleppo a chce povstalcům odříznout poslední přístupovou cestu.

Turecko kurdské jednotky YPG ostřeluje, aby jim zabránilo v obsazení celého syrsko-tureckého pohraničí. Turecko a Saúdská Arábie zároveň hrozí pozemní invazí do Sýrie, což by prý mohlo přerůst v mezinárodní ozbrojený konflikt, v první řadě mezi Ruskem a Tureckem.

Kvůli eskalaci bojů v oblasti Aleppa se dala do pohybu další uprchlická vlna. Tisíce, podle některých zdrojů až desítky tisíc lidí směřují k tureckým hranicím. Spekuluje se o tom, že Asadův režim na tom má zájem, protože jde většinou o příslušníky opozice vůči režimu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme