Srbsko dostalo z Ruska dvě stíhačky. Dorazí ještě čtyři, 30 tanků a 30 průzkumných bojových vozidel

Do Srbska v pondělí z Ruska dorazily první dva ze šesti stíhacích letounů MiG-29, které loni Moskva slíbila darovat Bělehradu. Oba rozložené stroje odpoledne dopravil na vojenské letiště Batajnica nedaleko srbské metropole nákladní letoun ruského letectva. Zbylé čtyři stíhačky mají být na místě do pátku, informovala srbská média.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víceúčelový stíhač MiG-29 (ilustrační foto) | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Aleksandar Vučić, který v květnu po vítězství ve volbách usedl v Bělehradu do prezidentského křesla, ještě jako srbský premiér loni v prosinci po návštěvě Moskvy a po rozhovoru s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem oznámil, že Srbsko od Ruska dostane buď zadarmo, anebo se slevou řadu zbraní. Kromě zmíněných migů rovněž 30 tanků T-72C a 30 průzkumných bojových vozidel BRDM-2.

Průzkumné bojové vozidlo BRDM-2 | Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud jde o letouny MiG-29, bylo od začátku zřejmé, že se jedná o již zastaralé nebo vyřazené stroje, které vyžadují opravu a modernizaci. Moskva a Bělehrad se nakonec dohodly, že srbská armáda zaplatí jen modernizaci, která bude stát kolem 230 milionů eur (šest miliard korun).

Spolu s migy do Srbska míří i ruští letečtí technici, kteří budou pomáhat se sestavením letadel. Rusové pak budou pomáhat i s modernizací darovaných strojů.

Srbsko usiluje o evropskou integraci, především o členství v Evropské unii. Je však pod viditelným vlivem Ruska, které mu skýtá podporu v citlivých záležitostech, jako je problém Kosova, jehož nezávislost Bělehrad odmítá a neuznává ji mimo jiné ani Moskva.

Tank T-72C (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme