Trumpova reforma Obamacare v Senátu neprojde, proti jsou další republikáni

Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit systém zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy utrpěla v pondělí další a možná smrtelný úder, když se proti republikánskému návrhu na novou reformu postavili další dva senátoři.

Washington (Aktualizováno: 8:56 18. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

Trump tak prakticky ztratil šance na prosazení svého plánu v horní komoře Kongresu, přestože zrušení a náhrada Obamových změn byly jedním z jeho hlavních předvolebních slibů.

Ke dvěma dřívějším republikánským odpůrcům zákona Susan Collinsové a Randu Paulovi nyní přibyli senátoři Mike Lee a Jerry Moran. Oba své rozhodnutí oznámili v pondělí v noci na twitteru. Svůj postoj odůvodňují tím, že reformu nemohou podporovat ve znění, které teď mají k dispozici.

Republikáni mají v Senátu 52 křesel, pro schválení reformy je potřeba alespoň 50 hlasů. Proti Trumpově reformě jsou přitom všichni demokraté.

„Nyní je bohužel zjevné, že úsilí zrušit a okamžitě nahradit nefunkční Obamacare nebylo úspěšné," konstatoval vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Konstatování neúspěchu je tvrdým úderem pro Trumpa i celou Republikánskou stranu, která přes sedm let slibovala, že s reformou zvanou Obamacare zúčtuje, jakmile ovládne Kongres a Bílý dům.

Trump rozděluje USA. Není první špatný prezident, mohl by ale napáchat velké škody, píše Economist

Číst článek

Další postup republikánů je podle agentury AP nejasný. Trump na twitteru napsal vzkaz s návrhem, aby Kongres Obamův projekt okamžitě zrušil a začal na novém návrhu zdravotního pojištění pracovat od úplného začátku.

Demokraté by se podle něj měli k tomuto úsilí připojit. Návrh podpořil i McConnell, který se prý pokusí prosadit v Senátu zákon o zrušení Obamovy reformy s tím, že bezbolestný přechod na nový systém zajistí dvouleté přechodné období.

Podle agentury AP republikáni takový plán sotva přijmou. Před několika měsíci republikánští senátoři podobný návrh odmítli v obavě, že zrušení Obamacare bez okamžité náhrady by vyvolalo chaos.

Vlivný republikánský senátor John McCain, který se zotavuje z chirurgického zákroku v domovské Arizoně, chce najít východisko ve spolupráci s demokraty. "Kongres se teď musí vrátit k běžnému postupu, uspořádat jednání, vyslechnout názory obou stran a schválit zákon, který konečně poskytne Američanům přístup ke kvalitnímu a dosažitelnému zdravotnímu pojištění," uvedl McCain v prohlášení.

Obamacare

Patient Protection and Affordable Care Act (PPACA) nebo-li Zákon o ochraně pacientů a dostupné péči, je federálním zákonem v USA z roku 2010, který prosadil bývalý prezident Barack Obama a který reguluje přístup ke zdravotnímu pojištění. Donald Trump voličům slíbil zrušení Obamacare a od nástupu do Bílého domu se snaží prosadit vlastní reformu zdravotnictví.

Podobný názor má podle agentury Reuters i vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. Vyzval republikány, aby "začali od úplného začátku a spolupracovali s demokraty na zákonu, který sníží poplatky, poskytne pojištěncům dlouhodobou stabilitu a zlepší systém zdravotního pojištění".

Americká média v prvních komentářích Trumpův pokus o novou zdravotní reformu prakticky pohřbila. Podle deníku The New York Times je nový vývoj "signálem o konci" pokusů Obamovu reformu změnit. Server Politico své zpravodajství uvedl titulkem "Republikánský zákon o zdravotní péči zkolaboval". List The Washington Post napsal, že odpor proti plánům na zavedení nového systému zdravotního pojištění vnesl do řad republikánů zmatek.

'Nepostradatelný McCain'

Prezident Donald Trump na úplném zrušení Obamacare doposud trval. Na svém twitterovém účtu ale v pondělí napsal, že je třeba připravit nové znění reformy a že by se k tomu měli připojit i demokraté.

Trump také připustil, že situace v horní komoře není pro jeho republikány zrovna jednoduchá. Popřál v té souvislosti brzké uzdravení arizonskému senátorovi McCainovi, který se zotavuje z operace, při níž mu odstranili pěticentimetrovou krevní sraženinu.

„Doufáme, že se John McCain brzy vrátí, protože ho postrádáme. Tento nerudný politik je pro Washington nepostradatelný. A navíc potřebujeme jeho hlas. A on se vrátí - dřív, než by se vrátil kdokoli jiný. Vrátí se brzy. Potřebujeme jeho hlas a potřebujeme řadu hlasů, protože musíme zrušit Obamacare. Tento systém nahradíme něčím skvělým - a mnohem lepším,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci v Bílém domě.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme