Nejen Trumpův pobočník, ale prezidentský kandidát. Pence se zapojil do republikánského boje o Bílý dům

Republikán Mike Pence podle agentury Reuters v pondělí odevzdal potřebné dokumenty federální volební komisi a zapojil se tak do volebního boje o Bílý dům. Soupeři v republikánských primárkách mu budou Donald Trump, kterému Pence dělal viceprezidenta, nebo floridský guvernér Ron DeSantis.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do boje o Bílý dům se zapojil republikán Mike Pence

Do boje o Bílý dům se zapojil republikán Mike Pence | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Osmačtyřicátý americký viceprezident Pence podle médií kampaň před voliči oficiálně zahájí na své 64. narozeniny ve středu 7. června projevem ve městě Des Moines v Iowě. Po vzoru ostatních uchazečů o Bílý dům také zveřejní kampaňové video.

,Jeho slova byla bezohledná.‘ Bývalý viceprezident Pence kritizoval Trumpa kvůli útoku na Kapitol

Číst článek

Pence se podle Reuters profiluje jako tradiční konzervativec a protiváha populistického proudu v Republikánské straně, je zastáncem podporování Ukrajiny a odpůrce například práva na interrupci.

Lidé obeznámení s jeho plány uvádějí, že čerstvý republikánský kandidát a rodák z nedaleké Indiany vnímá Iowu, a americký Středozápad celkově, jako domov pro svůj typ politiky, uvádí stanice NBC News.

Sám sebe charakterizuje jako „křesťana, konzervativce a republikána, v tomto pořadí“. Na kampaň se podle médií připravoval měsíce, například pořádáním akcí v Iowě, Jižní Karolíně a New Hampshiru, kde navštěvoval kostely, pronášel projevy a snažil se získat sponzory.

„Křesťana, konzervativce a republikána, v tomto pořadí“ Mike Pence na jedné z akcí na americkém Středozápadě | Foto: Dave Kaup | Zdroj: Reuters

Trumpův rival

Penceova kampaň bude nyní usilovat o to, aby se někdejší viceprezident u voličů zapsal jinak než jen jako Trumpův pobočník.

Poslední týdny administrativy Trumpa a Pence se nesly v duchu Trumpova popírání volebních výsledků a vyvrcholily násilnými nepokoji v budově Kapitolu v lednu 2021. Pence letos v dubnu vypovídal před federální velkou porotou ve věci údajného ovlivňování volebního výsledku a podněcování násilí u Kapitolu Trumpem.

Bývalý prezident Donald Trump a jeho viceprezident Mike Pence, fotografie z roku 2020 | Zdroj: Reuters

„V jiné fázi naší moderní politické historie by Pence byl kandidátem aspirujícím na úspěch u voličské základny v Iowě. Ale v období po Trumpovi je situace jiná, Pence bude nahlížen a souzen skrze optiku Trumpa,“ řekl serveru Politico Dave Kochel, republikánský politický stratég v Iowě.

Než se stal v roce 2016 americkým viceprezidentem, byl Pence guvernérem Indiany a více než deset let členem Kongresu.

Republikánské primárky

Uchazeči o Bílý dům, kteří kandidují za jednu ze dvou hlavních politických stran, si musejí nejdříve získat přízeň svých spolustraníků v takzvaných primárních volbách. Demokratická i Republikánská strana tak každá postaví jednoho kandidáta, mezi nimiž lidé prezidenta vyberou ve volbě prostřednictvím volitelů.

Mike Pence is the latest candidate to join the increasingly crowded 2024 campaign, as he filed paperwork on Monday to seek the Republican nomination for president and challenge Donald Trump, along with a host of others. nyti.ms/3qvI7im

20:05 – 05. 06. 2023

181 518

Penceovými protikandidáty v republikánských primárkách budou kromě dvou nejprominentnějších uchazečů Trumpa a DeSantise také bývalá guvernérka Jižní Karolíny a velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, exguvernér Arkansasu Asa Hutchinson a několik dalších kandidátů.

Prezidentské kandidatury

Server iROZHLAS.cz v uplynulých dnech vydal sérii textů, které se týkaly atmosféry v USA před schylujícím se prezidentským soubojem:

Narůstající počet kandidátů ucházejících se o republikánskou nominaci v primárních volbách podle politických stratégů a analytiků může pomoci Trumpovi ve shromáždění větší podpory, a naopak uškodit DeSantisovi.

„Velmi mě mrzí, že děláme opět tu samou chybu jako v roce 2016,“ řekl Larry Hogan, bývalý republikánský guvernér Marylandu a zarytý Trumpův kritik, který prý uvažoval o zahájení vlastní kandidatury, ale nakonec to vzdal, protože nechtěl, aby se opakoval scénář z roku 2016, kdy měla strana 17 kandidátů do primárek.

„Je lepší mít jednoho nebo dva silné kandidáty než deset a víc, kteří mají podporu v jednotkách procent a perou se mezi sebou o pozornost,“ dodal Hogan.

Nezasvěcený pozorovatel by se mohl ptát, proč kandidáti s tak malými šancemi vyrážejí do boje, píše Reuters. Podle politických stratégů jsou motivace jednotlivých kandidátů různé; někteří věří, že mají šanci, jiní se chtějí zviditelnit a zvýšit tak pravděpodobnost zisku jiné politické funkce nebo „prostě usilují o 15 minut slávy, aby mohli uzavřít smlouvu na knížku“, uzavírá Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme