V Mnichově se jedná o světové bezpečnosti

V Mnichově se rozběhla hlavní jednání mezinárodní bezpečnostní konference, které se účastní státníci z více než 40 zemí. Německý kancléř Gerhard Schröder navrhl vypracovat reformu vztahů uvnitř NATO do roku 2006, to ale odmítl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Proti jeho přítomnosti v Mnichově chtějí demonstrovat antiglobalisté a míroví aktivisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mnichovský policista | Zdroj: ČTK

Ministr Rumsfeld v reakci na německý návrh obrazně připomněl, že NATO proplulo bouřlivými vodami, ale vždy se dokázalo shodnout na podstatných věcech. Ve svém projevu také shrnul úspěchy americké zahraniční politiky v boji s mezinárodním terorismem, i když současně přiznal: "Jisté je, že jeden jediný národ nemůže sám porazit extremisty. Stejně jako úspěšně nemůže bojovat s mnohačetnými nebezpečími nové doby. " Podle Rumsfelda se do pomoci zemím nejvíce zatíženým tyranií a terorismem - tedy Afghánistánu a Iráku - musí zapojit co nejvíce zemí.

Místo konání Mnichovské konference připomíná pevnost; přesilovku nad demonstranty prozatím jasně hrají policisté a uchazeči o vstupenky na koncert Yvonne Catterfeld.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme