„Zjistili jsme, že to pomáhá nejen starším lidem. Teď v době, kdy je spousta lidí zavřených doma, má komunikace s druhými ještě větší smysl. Vznikají krásná přátelství,“ říká iniciátorka projektu.
Po úkolech ve volném čase se někteří studenti školy Kavčí Hory v Praze promění v cukráře. Pečou cukrovinky, které pak prodávají spolužákům. Výtěžek jde na adopci afrického chlapce Petera.
Češi pomohou ročně několika tisícům afrických dětí, a to prostřednictvím takzvaných adopcí na dálku. Díky nim se dětem z chudých rodin zemí třetího světa platí třeba vzdělání. Osmnáctiletou Hellen z Keni takto podporuje už víc než deset let manželský pár z Liberce. Mladá Afričanka je teď na návštěvě v Česku.
Řádové sestry ze Zimbabwe přijely do České republiky podpořit úspěšný projekt Diecézní charity České Budějovice - Adopce na dálku. V současné době je do projektu zapojeno 109 zimbabwských dětí a 24 jich čeká na adopci.
V době, kdy země Afrického rohu zápasí s obrovským suchem a hladomorem, se dostávají do centra pozornosti nejrůznější humanitární sbírky. V Česku je oblíbenou formou pomoci také adopce na dálku, tedy podpora konkrétnímu dítěti. Význam adopcí na dálku ovšem zpochybňuje Dětský fond OSN. Vadí mu především, že jsou potřeby vybraných dětí vyzdvihovány nad zájmy všech ostatních.
Rusko ve čtvrtek přerušilo vyřizování veškerých adopcí dětí do Spojených států. Je to důsledek případu ruského sedmiletého chlapce, kterého americká adoptivní matka z Tennessee posadila do letadla a poslala ho bez doprovodu zpátky do Ruska, odkud si ho loni v září osvojila.
Na Haiti žije podle údajů fondu UNICEF tři sta osmdesát tisíc sirotků. Zemětřesení zasáhlo i do životů řady z nich, v troskách jsou mnohé budovy sirotčinců a ze zahraničí, zejména ze Spojených států a z Nizozemska, se proto ozývají hlasy po urychlení procedur mezinárodních adopcí.