„Jsem rád, že byla oceněna práce celého Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných,“ řekl ve speciálním vysílání Radiožurnálu disident Jan Litomiský, který večer převezme Cenu Paměti národa.
Necelých deset let jsem byl zavřený, z toho jsem víc než šest let kutal uran. Ale měl jsem i štěstí: v lágrech jsem potkával moudré lidi, kteří mě mimo jiné i naučili neobjevovat už objevené.
Vzepřeli se komunistické totalitě a za své morální postoje strávili několik let ve vězení. Nejen za odvahu ve čtvrtek dva muži a dvě ženy převezmou Cenu Paměti národa. Posedmé ji letos uděluje nezisková organizace Post Bellum. Mezi oceněnými je třeba Anton Tomík, který utekl z jáchymovských uranových dolů. Cestu na svobodu si v listopadu 1955 doslova prokopal. Slavnost vysílá v přímém přenosu od 20 hodin Český rozhlas Plus.
Sdružení Post Bellum hledá v Jihlavě pamětníky zlomových okamžiků minulého století. Kdokoli o takových lidech ví, může se ode dneška až do soboty přihlásit na Masarykově náměstí. V rámci programu Paměť národa může dát tip na životní příběh nebo ho po domluvě i sám zdokumentovat.
Představení, které ve středu večer zhlédli diváci v Národním divadle, nenapsal žádný dramatik, ale sám život. Osm osobností tam převzalo Ceny paměti národa, které už třetím rokem uděluje sdružení Post Bellum. Laureáty jsou lidé, kteří se dokázali vzepřít totalitním režimům.
Osm osobností převzalo na slavnostním večeru v pražském Národním divadle Cenu paměti národa. Bývalí političtí vězni komunistického režimu i ženy, které přežily holokaust. Jsou mezi nimi například odbojář Leopold Färber a disident František Stárek.
Sdružení Post Bellum ode dneška představuje osm osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa. Organizátoři vybírají ze stovek lidí, kteří se v minulosti dostali do konfliktu s totalitními režimy.