elektronický recept

elektronický recept v textech na iROZHLASU

| ČTK, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

SÚKL spustil náhradní řešení pro elektronické recepty. Některým lékařům ale nefunguje

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil náhradní řešení pro vydávání elektronických receptů. Používat je nebylo možné od loňského prosince kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu společností Tronevia. Podle SÚKL systém ode dneška funguje, záleží ale na lékařích, jak si zapracují software.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

E-recepty začnou znovu fungovat zřejmě v březnu, na konopí do týdne

Elektronické recepty na léky by měly začít znovu fungovat zřejmě v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) chce systém zajistit bez nynějšího poskytovatele služby, společnosti Tronevia. Do konce příštího týdne pak spustí registr pro léky s omezením, tedy na léčebné konopí a léčiva s pseudoefedrinem. Tronevia tvrdí, že ústav nezaplatil za autorské licence, a v polovině prosince systém zablokovala na základně předběžného opatření soudu. Moderní službu tak pacienti teď využívat nemohou.

Důvody ani náklady na zavedení e-receptů nejsou jasné, varuje šéf lékárnické komory

|Mirko Kašpar, Jan Bumba |Zprávy z domova

Lékaři by měli od roku 2015 předepisovat recepty elektronicky, papírově už jen ve výjimečných případech. Počítá s tím novela zákona o léčivech, kterou dnes schválila i hlasy opozice sněmovna. Podle lékárnické komory je ale zatím kolem e-receptů příliš mnoho nejasností. Není jasné, jaké jsou cíle projektu ani kolik bude stát.

|Kateřina Kozmová, Iveta Záleská |Ekonomika

Elektronické recepty mají ušetřit stamiliony, rozjíždějí se ale pomalu

Od elektronických receptů si ministerstvo zdravotnictví slibuje ochranu osobních údajů a lepší přehled o vydaných lécích. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se je ale daří zavádět do praxe jen pomalu. Lékaři a pacienti stále spoléhají na ty klasické. Například v Pardubickém kraji s nimi mají největší zkušenosti na soukromé poliklinice v České Třebové, kde si až 60 procent pacientů odnáší recept v podobě čárového kódu.