O Zlatou palmu na 78. ročníku festivalu v Cannes soutěžilo dohromady 22 filmů, mezi nimi i počiny známých režisérů jako Richard Linklater, Wes Anderson nebo bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi
Jaderné rozhovory se Spojenými státy jsou složité, je třeba dalších jednání, řekl v pátek v Římě po skončení pátého kola rozhovorů íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
Je to scénář, kterého se obává celý svět, protože obě země od konce 90. let disponují jadernými zbraněmi. A hrozby jejich použitím v aktuální situaci zaznívaly z obou stran opakovaně.
„Je to stále možné. Pokud Američané budou jednat na základě svých slov, zcela jistě můžeme mít lepší vztahy,“ řekl poradce íránského duchovního vůdce Chameneího.
Přejmenování Perského zálivu by mohlo nastat na žádost arabských států, například Saúdské Arábie, kterou Trump navštíví v květnu. „Až tam budu, tak mě o to požádají, a budu muset rozhodnout,“ řekl.
„Máme zprávy o masovém hladu především v severní části Gazy,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus politolog Jakub Záhora z Katedry blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Na nejméně 65 stoupl počet mrtvých po sobotním výbuchu v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedla v pondělí íránská státní média.
Mluvčí vlády Fatima Mohadžerániová varovala před unáhlenými spekulacemi v souvislosti s požárem. „Měli bychom se držet oficiálních údajů a neměli bychom šířit spekulativní informace,“ uvedla.
Na Blízkém východě začalo nové kolo nepřímých rozhovorů s cílem dosáhnout dohody o omezení jaderného programu Teheránu. Předchozí jednání mezi USA a Íránem bylo Íránem označeno za konstruktivní.
„Pro Teherán je to teď geopolitická katastrofa v regionu. Už byl brán až jako místní velmocenský hráč, ale jeho chapadla jsou i díky Izraeli useknuta,“ připomíná expert.
Na několika místech Izraele se ve středu rozezněl poplach kvůli vypálené raketě, kterou pravděpodobně vypálili jemenští povstalci Húsíové. Izraelská armáda uvedla, že raketu zničila.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že jeho země nikdy nedovolí Íránu vlastnit jadernou zbraň. Izrael se prý nebrání rozhovorům, které povedou k úplné likvidaci íránského jaderného programu.
Za Írán jedná ministr zahraničí Abbás Arakčí a za Spojené státy vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie.
Evropa se musí ve vztahu k Ukrajině pochlapit a vyplnit deficit, který vzniká postupným stahováním USA z konfliktu, říká v pořadu Co se děje se světem odborník na mezinárodní vztahy Vlastislav Bříza.
Do Teheránu přicestoval na oficiální návštěvu saúdskoarabský ministr obrany, který je bratrem faktického vládce Saúdské Arábie. Írán a Saúdská Arábie jsou přitom dlouhodobými regionálními rivaly.
„Jednání mohou, ale nemusejí dospět k závěru,“ řekl podle agentury IRNA Chameneí na úterním setkání s poslanci parlamentu s tím, že první kroky při jednání byly vedeny správným směrem.
Zástupci USA a Íránu budou v sobotu v Ománu jednat o íránském jaderném programu. Donald Trump na uzavření tvrdé dohody tlačí a vyhrožuje i použitím vojenské síly.
Podle statistik Amnesty International bylo vloni popraveno 1518 lidí, z nichž téměř dvě třetiny připadají na Írán. Mimo statistiku je Čína, kde se podle odhadů uskutečňuje několik tisíc poprav ročně.
Trump o jednání mluvil po schůzce s izraelským premiérem, se kterým hovořili mimo jiné o situaci v Pásmu Gazy, jejíž obyvatelé by podle Trumpa měli mít možnost odejít, kamkoli budou chtít.
Spojené státy zvyšují vojenský tlak na Írán. Konflikt ukazuje na rostoucí fenomén globální jaderné renesance, který může zásadně změnit bezpečnostní rovnováhu nejen v regionu, ale i ve světě.
„Írán potřebuje dohodu mnohem víc než Spojené státy. To ale nutně neznamená, že si Američané budou diktovat cokoliv a Íránci na to přistoupí,“ říká v rozhovoru bezpečnostní analytik Josef Kraus.
Na jednu stranu Trump navrhoval v dopise jednání o jaderné dohodě, na druhou stranu ale varoval Írán před důsledky nepřijetí nabídky jednat a důsledky dalšího rozvoje íránského jaderného programu.
Húsíové mají v rukou mocnou zbraň, geografickou polohu, která jim umožňuje kontrolovat vstup do Rudého moře, a tedy i mezinárodní přepravu zboží a surovin přes Suezský průplav.
„S Íránem lze jednat jen dvěma způsoby – vojensky, nebo se dohodnout,“ prohlásil Trump minulý pátek pro Fox Business. „Raději bych se dohodl, protože nechci Íránu ublížit,“ uvedl.