Latinská Amerika

Brazilská krize ovlivňuje i sousední státy. V Paraguayi likviduje stánkaře a pouliční prodejce

|David Koubek |Zprávy ze světa

Brazílie už sice skoro naplno žije olympijskými hrami, ale zároveň nepřestala prožívat ekonomickou krizi. Ekonomika se už druhý rok po sobě propadne o víc než 3 procenta. Špatného vývoje se bojí i sousední země. Jedni ovšem doufají, že krizi přečkají, a ti druzí, že ji i využijí - jako třeba v daleko menší Paraguayi.

|David Koubek, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Latinská Amerika vítá zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Kubou

Řada latinskoamerických státníků uvítala gesto amerického prezidenta Baracka Obamy vůči Kubě. Šéf Bílého domu prohlásil, že chce normalizovat diplomatické i ekonomické vztahy s Havanou. Jde o největší posun ve vztazích obou zemí od zavedení embarga proti Kubě v roce 1961. Několik klíčových republikánských politiků ale už oznámilo, že bude proti uvolnění sankcí. Schválit je musí americký Kongres.

|David Koubek |Zprávy ze světa

OSN: Z extrémní chudoby se v Latinské Americe dostalo 56 milionů lidí. Třetině obyvatel ale hrozí

Z extrémní chudoby se v Latinské Americe dostalo v posledních letech 56 milionů lidí, uvádí čerstvá zpráva OSN. Jenže naopak celé třetině obyvatel žijících od Mexika po Patagonii hrozí, že do ni znovu upadnou. Jednou ze zemí, která teď čelí problémům, je Brazílie. Země, která díky svému rozmachu letos dokonce hostila MS ve fotbale.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

EU se snažila utužit vztahy s Latinskou Amerikou. Obyčejné lidi ale Evropa nezajímá

I když na ně doléhá hospodářská recese, patří Brazílie, Argentina, Chile, Mexiko mezi prudce se rozvíjející země. O šestiprocentním růstu ekonomiky jako v Chile si ale u nás v Evropě můžeme nechat leda zdát. Evropská unie vidí v zemích Latinské Ameriky perspektivní trh, a chce s ní proto upevňovat hospodářské a politické vazby. Vrcholná schůzka sedmadvacítky se 33 americkými zeměmi v Santiagu de Chile zůstala v rovině politických proklamací. Ani samotným obyvatelům chilské metropole žádný užitek nepřináší.

|Pavel Novák, ak |Ekonomika

Nechceme protekcionismus, shodly se Evropa s Latinskou Amerikou

Volný obchod bez ochranářských opatření. To má být budoucnost hospodářské spolupráce mezi Evropskou unií a zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku. Přes 60 zemí se na tom dohodlo na summitu v chilském Santiagu. Evropa je největším investorem v Latinské Americe a obchodní výměna mezi oběma břehy Atlantiku se za posledních 10 let zdvojnásobila.

Zástupci EU usilují v Chile o posílení kontaktů s Latinskou Amerikou

|Pavel Novák, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Brazílie, Argentina, Chile nebo Mexiko jsou stále se prudce se rozvíjejícími zeměmi, i když i na ně už doléhá hospodářská recese. O šestiprocentním růstu ekonomiky jako v Chile, si ale u nás v Evropě můžeme nechat leda zdát. Evropská unie vidí v zemích Latinské Ameriky perspektivní trh a chce s ní proto upevňovat hospodářské a politické vazby.

|Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová |Ekonomika

Ekonomiky zemí Latinské Ameriky trvale rostou, šanci mají i čeští exportéři

Podle nové exportní strategie ministerstva průmyslu a obchodu by se měli čeští exportéři začít zajímat o země Latinské Ameriky. Většina tamních ekonomik totiž už několik let trvale roste a příliš je nezasáhla hospodářská ani finanční krize. Podle Jana Němce z katedry politologie Vysoké školy ekonomické však není snadné na tamní trhy proniknout.

|Martina Mašková, bre |Zprávy ze světa

Nové uskupení CELAC podpořilo nárok Argentiny na Falklandy a odsoudilo embargo vůči Kubě

Na západní polokouli vznikla nedávno nová organizace - Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), které sdružuje třiatřicet zemí Severní i Jižní Ameriky, s výjimkou Kanady a Spojených států. Uskupení už stihlo podpořit argentinský nárok na souostroví, kterému Argentinci říkají Malvíny a Britové Falklandy. Nové společenství také odsoudilo americké embargo vůči Kubě.

|Marián Vojtek, Helena Berková |Zprávy ze světa

Venezuela a Spojené státy soupeří o narkobarona. Rozhodne Kolumbie

Venezuela a Spojené státy požadují, aby jim Kolumbie vydala Venezuelce Walída Makleda Garcíu, údajného narkobarona. Kolumbijské úřady ho zatkly loni v srpnu - a v koncem týdne by měly oznámit, že ho vydají – Venezuele. Očekává se, že rozhodnutí padne před sobotní schůzkou prezidentů obou zemí Juana Manuela Santose a Huga Cháveze v kolumbijské Cartageně. Američané, jak to tak vypadá, ostrouhají.

Prezidentkou Kostariky se poprvé v historii stala žena

|Ondřej Černý, Helena Berková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

V čele Kostariky poprvé v dějinách země stane žena, Laura Chinchilla, která podle všeho zvítězila ve včerejších prezidentských volbách. Vyplývá to z předběžných oficiálních výsledků. Zatím bylo sečteno více než 80 procent hlasů. Dva z protikandidátů Laury Chinchilly, Ottón Solís a Otto Guevara, už uznali porážku. Kandidátka vládní Strany národního osvobození a dosavadní vicepremiérka zatím získala 47 procent hlasů a překonala čtyřicetiprocentní hranici nutnou ke zvolení hned v prvním kole. Před svými rivaly tak má dvacetiprocentní náskok.

|Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová |Ekonomika

Šancí pro české exportéry mohou být jihoamerické trhy

Recese jihoamerického hospodářství se blíží ke konci. Vyplývá to z nejnovějšího šetření brazilské univerzity a univerzity v německém Mnichově, podle kterého by nejrychlejší ozdravení měly zažít Brazílie, Peru a Chile. Právě ty totiž profitují z rostoucího zájmu Asie a zejména pak Číny po komoditách.

|David Koubek, Katarína Brezovská |Zprávy ze světa

Chudoba a globální oteplování - to byla hlavní témata summitu EU a Latinské Ameriky

Vysoké ceny potravin nebo klimatické změny - proti těmto neduhům současného světa se na summitu v Limě zavázali bojovat šéfové států a vlád Latinské Ameriky, Karibiku a Evropské unie. V závěrečné deklaraci se také shodli na tom, že ekonomický růst musí být prospěšný pro všechny. Liší se ale zbraně, kterými chtějí jednotlivé státy ze zúčastněných regionů vést boj proti chudobě.

|Alexandr Pícha, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Tropická bouře Noel dorazila až k břehům Kanady

Hurikán Noel se nad východním pobřežím Severní Ameriky změnil v tropickou bouři, ale vichřice a přívaly dešťů dnes udeřily na severovýchod Spojených států a dokonce až na Kanadu. Letošní sezóna hurikánů v oblasti Mexického zálivu a západního Atlantiku by už měla pomalu končit, ale namísto toho si teď přírodní živly vyžádaly nejvíc obětí od doby řádění hurikánu Katrina.