Posudkoví lékaři mají zatím u věku výjimku, takže se na ně zákon o státní službě dočasně nevztahuje. V lednu ale výjimka končí, proto ministerstvo práce a sociálních věcí novelu připravilo.
Z hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava odejde 630 zaměstnanců. Za dobrovolnou výpověď dostanou až dvouletý plat, to znamená až 750 tisíc korun. Firma zveřejnila první odhad, který vychází ze zájmu zaměstnanců o takzvané „zlaté padáky". Ostravská huť výrazně sníží počet zaměstnanců kvůli situaci na ocelářském trhu.
Lékařská komora vyzvala všechny lékaře k podpoře protestní akce „Děkujeme, odcházíme“. Téměř čtyřem tisícům lékařů, kteří dali výpověď, nedoporučuje, aby kývli na nabídku ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jenž jim slíbil dvě miliardy na platy.
Lékařské odbory a ministerstvo zdravotnictví by se měly vrátit k jednacímu stolu. Vyzvalo je dnes k tomu představenstvo České lékařské komory, která plně podporuje akci lékařů „Děkujeme, odcházíme“. Jednání lékařských odborářů s ministrem Leošem Hegerem v tomto týdnu zkrachovala.
Kvůli odchodu lékařů se mimořádně sejdou zastupitelé Moravskoslezského kraje. Budou vymýšlet krizové plány pro případ, že protestující doktoři skutečně v březnu nepřijdou do nemocnic.
Vláda a lékaři už mají jen několik dní na to, aby se pokusili zažehnat krizi v nemocnicích po odchodech nespokojených lékařů. Pokud nebude do konce příštího týdne jasno, kraje podle pardubického hejtmana Radko Martínka vyhlásí krizový stav. Premiér Petr Nečas ale v dohodu nevěří.
Stejně jako v České republice se s problémem odchodů mnoha lékařů za prací do zahraničí potýkají i v Maďarsku. Neděje se to sice v takové organizované formě, důvody jsou nicméně stejné: lepší finanční ohodnocení.