Místo toho, aby Jan Lichý z Opavy pokračoval s podnikáním v elektroinstalacích a opravoval lidem domy po povodních, řeší teď téměř celou přestavbu svého domu, který mu vyplavila voda.
Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde se evakuují stovky lidí včetně pacientů některých nemocnic. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí.
„Před studenou frontou, která postupuje od západu přes střední Evropu, k nám dnes ještě ve východní části území proudil velmi teplý vzduch,“ uvedli meteorologové.
V přívalových srážkách může v Čechách napršet kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i více, a na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové úhrny kolem 40 milimetrů.
Varování meteorologů před bouřkami platí od pátečních 13.00 do 20.00. Zahrnuje celý Pardubický kraj, část Vysočiny a Královéhradeckého kraje a dále celé Slezsko a Moravu s výjimkou Znojemska.
Během úterního odpoledne a večera se mohou na severní Moravě a ve Slezsku objevit silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a menšími kroupami.
Velmi silné bouřky na východě Česka budou provázet přívalové srážky kolem 50 milimetrů, výjimečně i 70 milimetrů, víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí 90 kilometrů v hodině.
Začátkem tohoto týdne se v Česku ochladí až na 11 stupňů Celsia, ale pak teploty postupně vzrostou až na 25 stupňů. Po většinu týdne bude deštivo a objeví se také bouřky.
Na návětří hor počítáme s trvalejšími srážkami. Za celý čtvrtek může na jihozápadním návětří Jizerských a Orlických hor a Krkonoš, případně také Šumavy spadnout i kolem 40 mm,“ uvedli meteorologové.
Nejvíce sněhu napadne v Krkonoších, kde bude na hřebenech možná až deset centimetrů. Teploty vystoupají až na 11 stupňů, zároveň můžeme čekat vítr o rychlosti rychlosti 50 až 60 kilometrů v hodině.
V sobotu i neděli bude oblačno až zataženo, ve vyšší nadmořské výšce meteorologové očekávají sněžení. Denní teploty se budou v sobotu držet mezi 8 a 12 stupni, v neděli pak okolo 10 stupňů.
Při poslechu slezštiny se člověk neubrání pocitu, že tu zaslechl češtinu, tu němčinu a tu polštinu. Nejde přitom ale o žádné nářečí. Slezština je podle jazykovědců plnohodnotným jazykem.
Podmračené počasí vydrží i o silvestrovském víkendu, na většině území ČR se objeví déšť nebo přeháňky, od středních poloh mohou být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty dosáhnou deseti stupňů.
Do muzea v Českém Těšíně přibyl nový exponát. Jde o sádrový model Slezské orlice. Originál sochy je už od jara na památníku českých obětí sedmidenní války v Orlové.
Výstavba Černé kostky se blíží. „Zlepší se v tom, že se pokusíme v následujících letech většinu knihovnického fondu zdigitalizovat,“ řekl v rozhovoru náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).
Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni, na Moravě a ve Slezsku bude až devět stupňů. 11. listopad má svátek Martin a pranostika říká, že Martin by měl přijet na bílém koni.
Varování platí ve čtvrtek pro Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Ojediněle se podle meteorologů mohou rozvodnit malé toky, zatopit podchody nebo sklepy.
Výstraha před bouřkami platí od středečních 13.00 do čtvrtečních 3.00 pro celé území České republiky. S nimi přijdou kroupy, přívalový déšť a vítr o rychlosti v nárazech až 80 kilometrů za hodinu.
„V roce 1923 se vyjednalo, že tu takzvanou Velkou Ostravu, vytvoří města a obce ostravského klínu, což je území mezi řekami Odrou a Ostravicí,“ vysvětluje historik.
Podle těchto dvou resortů je zákon zbytečný, zavádí ahistorické zemské symboly a nejsou v něm ujasněny ani náklady celého procesu. Naopak poslanec Radek Vondráček považuje zákon za důležitý.
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal. Dobrovolně – nebo pod nátlakem?
Večer a v noci na pondělí budou srážky od severozápadu ustávat, v severozápadní polovině Čech se bude vyjasňovat a na mokrých površích se při poklesu teplot pod bod mrazu začne tvořit náledí.