Slezsko

|Radek Šamša |Fotbal

Nejrizikovější duel druhé ligy: v Ostravě zabavovali batohy, ale osobní prohlídky prováděli narychlo

Druholigový fotbal ve středu doprovázela atmosféra jako nikdy předtím. Slezské derby mezi ostravským Baníkem a Opavou, které ve Vítkovicích skončilo vítězstvím domácích 3:0, ovšem poznamenaly výtržnosti fanoušků. V 17. minutě se jich desítky vřítily na trávník a každou chvíli byla slyšet vybuchující pyrotechnika. Osobní prohlídky při vstupu totiž podle návštěvníků neodpovídaly rizikovosti utkání.

|Jana Klementová |Zprávy z domova

Česko v neděli zasáhnou velmi silné bouřky, doprovodí je kroupy a přívalové deště

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. V neděli zasáhnou celé Česko. Na východě budou velmi silné, doprovodí je přívalové deště s dvoucentimetrovými kroupami a silný vítr. Výstraha platí pro všechny kraje. Od nedělní osmé hodiny ranní hrozí silné bouřky hlavně v jižních Čechách, na Pardubicku, Vysočině a Rychnovsku. Po obědě se bouřky přesunou dál na východ.

Těžní věž Terezie ve Slezské Ostravě září po rekonstrukci jako před 100 lety

|Iva Havlíčková |Regiony

Seznam technických památek v Ostravě, které se podařilo zachránit, má další položku. Dělníci totiž právě dokončují opravu poslední ze tří památek v areálu dolu Petr Bezruč. A to těžní jámy s unikátní dvojicí těžních věží z počátku minulého století. Jenže i když se podařilo zajistit její rekonstrukci, památky uprostřed opuštěného areálu dolu v bezpečí nejsou.

|Miroslav Karas, ČRo, Michaela Vydrová, Simona Bartošová, mad |Zprávy ze světa

Srážka vlaků na jihu Polska si vyžádala 16 obětí, zraněn je i občan ČR

Krátce po včerejší 21. hodině se blízko obce Szczekociny na jihu Polska srazily dva vlaky. Při nehodě zemřelo 16 lidí, 56 jich je zraněných, většinou těžce. Mezi zraněnými je i jeden Čech. Leží v blízké nemocnici a jeho stav je údajně stabilizován. Podle ošetřujícího lékaře by měl nejpozději v úterý nemocnici opustit. Na místě zasahovalo asi 450 hasičů a zhruba 100 policistů. Podle posledních zpráv už byly všichni cestující z vlaku vyproštěni.

|Mariana Zapotilová, Dominika Rojtová |Regiony

Ve Slezsku se bude měřit znečištěný vzduch

Spuštění unikátního monitorovacího systému, který bude sledovat znečištění ovzduší, se příští rok chystá v česko-polském pohraniční. Cílem společného projektu odborníků z obou zemí je zmapovat situaci v průmyslových aglomeracích na obou stranách hranice, a to od Katovic až po Opavu po celé délce hranice Slezska.