Na Trutnovsku v úterý zasahovala policie, od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) si vyžádala dokumenty. Policejní zátah míří do horského střediska Pec pod Sněžkou.
Obecné soudy nemohou zabavit peníze v trestním řízení, pokud pouze předpokládají, že pocházejí z trestné činnosti a nemají o tom jasné a přezkoumatelné důkazy, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu.
Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.
Zločinci se v Česku přesouvají na internet. Hlavně tam loni víc než dvojnásobně přibylo případů dětské pornografie a svádění k pohlavnímu styku. Celkově ale trestných činů ubylo přibližně o desetinu, objasnit se jich podařilo necelou polovinu. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes představilo policejní prezidium. Policejní prezident doufá, že samostatné pracoviště soustředující se na kyberkriminalitu by mohlo začít fungovat v roce 2016.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a šéf vietnamské diplomacie Pham Binh Minh chtějí tento rok uzavřít dohodu o spolupráci v potírání trestné činnosti. Usnadnila by především boj proti drogám.
Žďár nad Sázavou pořídí fotopast. Vedení města se rozhodlo vyhovět požadavku policistů, a ke stávajícím kamerám, které sledují riziková místa ve městě, tak přibude další elektronický hlídač.
Opuštěný areál masokombinátu v Kněžskodvorské ulici, zahradnictví u Automotoklubu anebo kasárna na Mariánském náměstí - tyto objekty patří v Českých Budějovicích k nevzhledným, ale hlavně nebezpečným místům. Postupně chátrají a jsou úkrytem pro sociálně vyloučené lidi. Proto je policie pravidelně kontroluje.
Soudy porušily základní práva Jiřího Kosteleckého ze Šumperska, který upozornil na trestnou činnost, spolupracoval s policií, ale přesto skončil ve vazbě. Ústavní soud dnes dal Kosteleckému novou šanci na náhradu nemajetkové újmy. Jeho žalobou o 3,5 milionu korun se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.
Ministerstva spravedlnosti, vnitra a průmyslu totiž pracují na novele trestního řádu a telekomunikačního zákona, které upravují získávání citlivých údajů od mobilních operátorů. Nově by policie mohla o data žádat jen v případech závažné trestné činnosti, soud by zároveň měl počítat s tím, že o nařízeném sledování se dotyčný dozví.
Policejní inspekce dnes zadržela 17 policistů podezřelých ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z braní úplatku v souvislosti s prací pro filmaře.
Dětští vrazi by mohli být zavřeni i na doživotí. Počítá s tím novela, kterou dnes v prvním čtení schválili poslanci. Soudy by mohly mít nově možnost ukládat nezletilým pachatelům brutálních trestných činů ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu.
Ani zadržení podezřelého muže nepřineslo zatím žádný obrat v pátrání po devítileté školačce z Prahy. Dívka je stále nezvěstná. Policisté sice jednačtyřicetiletého recidivistu obvinili ze zbavení osobní svobody, protože našli na batohu zmizelé školačky stopy jeho DNA, soud na něho ale zamítl uvalit vazbu. Muž je znovu na svobodě a pátrání pokračuje už desátý den dál.