trestná činnost

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Novinka: stát může zločincům zabavit i majetek, který převedli na někoho jiného

Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

V Česku se začíná rozmáhat kyberkriminalita. Celkově ale trestných činů ubylo

Zločinci se v Česku přesouvají na internet. Hlavně tam loni víc než dvojnásobně přibylo případů dětské pornografie a svádění k pohlavnímu styku. Celkově ale trestných činů ubylo přibližně o desetinu, objasnit se jich podařilo necelou polovinu. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes představilo policejní prezidium. Policejní prezident doufá, že samostatné pracoviště soustředující se na kyberkriminalitu by mohlo začít fungovat v roce 2016.

|Jitka Cibulová Vokatá |Regiony

Chátrající areály jsou nevzhledné a nebezpečné, často se v nich ukrývají sociálně vyloučení lidé

Opuštěný areál masokombinátu v Kněžskodvorské ulici, zahradnictví u Automotoklubu anebo kasárna na Mariánském náměstí - tyto objekty patří v Českých Budějovicích k nevzhledným, ale hlavně nebezpečným místům. Postupně chátrají a jsou úkrytem pro sociálně vyloučené lidi. Proto je policie pravidelně kontroluje.

|Alžběta Havlová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Policie bude moci žádat citlivá data od operátorů jen v případě závažné trestné činnosti

Ministerstva spravedlnosti, vnitra a průmyslu totiž pracují na novele trestního řádu a telekomunikačního zákona, které upravují získávání citlivých údajů od mobilních operátorů. Nově by policie mohla o data žádat jen v případech závažné trestné činnosti, soud by zároveň měl počítat s tím, že o nařízeném sledování se dotyčný dozví.

Obviněný muž nemusí mít se zmizením dívky nic společného

|Aneta Vojtěchová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Ani zadržení podezřelého muže nepřineslo zatím žádný obrat v pátrání po devítileté školačce z Prahy. Dívka je stále nezvěstná. Policisté sice jednačtyřicetiletého recidivistu obvinili ze zbavení osobní svobody, protože našli na batohu zmizelé školačky stopy jeho DNA, soud na něho ale zamítl uvalit vazbu. Muž je znovu na svobodě a pátrání pokračuje už desátý den dál.