Ženeva

|Jan Říha |Technologie

Konec spalovacích motorů je daleko, ukazuje autosalon v Ženevě. Budoucností je ale vodík, tvrdí expert

Kauza Dieselgate s falšováním emisí naftových vozů koncernu Volkswagen odstartovala debaty, kdy skončí v autech klasické spalovací motory a jaké pohony by je mohly plnohodnotně nahradit. 87. ročník světového autosalonu v Ženevě, kde mají jasnou převahu auta s benzínovým nebo naftovým motorem, naznačuje, že jejich konec je ještě daleko.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Ženevě se opět jedná o Sýrii. Samotní Syřané už v průlom nevěří

Po šesti letech občanské války už Syřané nevěří v mírové rozhovory. Zásadní průlom neočekává ani zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Přesto se po deseti měsících ve čtvrtek v Ženevě opět sejdou zástupci syrské vlády a opozice. Bavit se budou o budoucím politickém uspořádání země. Otázky příměří a humanitární pomoci má řešit paralelní série jednání v kazachstánské Astaně. Jenže obyčejní Syřané, kteří ze země uprchli, nevěří, že se politici na něčem dohodnou.

Syrská vládní delegace přijede na mírová jednání až ve čtvrtek, zaměstnávají ji parlamentní volby

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Sýrii se na území ovládaném Asadovou vládou konají parlamentní volby, do kterých se může zapojit asi třetina Syřanů. Představitelé syrského režimu proto přijedou na ženevské mírové rozhovory nejdříve zítra. Další kolo mírových jednání přitom mělo začít už dnes a zástupci opozice už v Ženevě jsou. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura označil novou fázi rozhovorů za klíčovou.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Ženevě začínají další mírové rozhovory o Sýrii. Opozice doufá ve změnu postoje Ruska

V Ženevě dnes po několikadenním odkladu začíná nové kolo mírových rozhovorů o Sýrii. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura jednání označil za klíčové. Na řadu mají přijít praktické kroky, jako je přechodná vláda a prozatímní ústava. Hlavním problémem zůstává osud prezidenta Bašára Asada. Opozice požaduje jeho odchod, Damašek to ale rezolutně odmítá.

|Jan Říha, ČRo |Technologie

Počítače, čidla, kamery. Automobilová budoucnost se představuje v Ženevě

Odemykání mobilním telefonem, autopilot a kamery místo zpětných zrcátek. To je automobilová budoucnost vzdálená jen pár let. Alespoň podle slov zástupců automobilek na ženevském autosalonu. Premiéru už si v Ženevě odbyl i koncept Škoda Vision S, který se otevírá právě mobilním telefonem a umí sám zaparkovat. A už příští rok se objeví sériová auta, která budou za určitých okolností řídit sama.