Mučení a špatné zacházení. Rusko podle OSN brání v přístupu k válečným zajatcům

Rusko brání v přístupu k válečným zajatcům, uvedla v pátek šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině Matilda Bognerová. Některé z nich navíc podle ní vystavuje mučení nebo jinému špatnému zacházení. Bognerová zdůraznila, že mučení, prokázané u soudu, je válečným zločinem.

Ženeva (Aktualizováno: 21:12 9. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják v Enerhodaru

Ruský voják v Enerhodaru | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Ruská federace neposkytla přístup k válečným zajatcům, kteří jsou drženi na jejím území nebo na jí okupovaném území,“ řekla v pátek v Ženevě Bognerová.

„Je to znepokojivé o to víc, že jsme zdokumentovali, že váleční zajatci v rukou Ruské federace a jejích ozbrojených sil nebo k nim přidružených ozbrojených skupin byli vystaveni mučení a špatnému zacházení,“ zdůraznila Bognerová. 

Mučení, prokázané u soudu, je válečným zločinem, dodala. Upozornila, že mise měla „neomezený přístup“ do vězeňských zařízení podléhajících Kyjevu

Šéfka mise na Ukrajině upřesnila, že OSN zdokumentovala rovněž případy mučení válečných zajatců ze strany ukrajinských sil. Obě strany odmítají, že by práva zajatců porušovaly.

OSN také ověřila případy přinejmenším 416 osob, které se na Ruskem okupovaných územích stali oběťmi svévolného uvěznění a násilného zmizení. Z těchto osob bylo 16 nalezeno mezi mrtvými, 166 bylo propuštěno na svobodu. OSN rovněž zaznamenala 51 případů svévolného uvěznění a násilného zmizení, spáchaných ukrajinskými silami, uvedla agentury AFP. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme