Zoologická zahrada v Liberci už přes dvacet let úspěšně chová vzácné takiny čínské. První pár tohoto zvířecího druhu přicestoval do Liberce z Číny v roce 2002.
V současné době chová zebru bezhřívou jen deset zoologických zahrad na světě. Za poslední tři roky se rozmnožily pouze ve třech z nich, včetně Liberce.
Ředitel přiznal, že původně nechtěl opustit myšlenku oslav století. „Měli jsme připravený příběh o budování koncepční zoo 100 let, ale postupně jsme si řekli, že se vrátíme ke svým kořenům,“ řekl.
V liberecké zoo uhynula na ptačí chřipku samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny. Jsou geneticky cenné, řekla v pátek mluvčí zoo Barbara Tesařová. V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem uhynula labuť. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny.
Chovatelé z liberecké zoo teď prožívají obrovský stres. V izolační ubikaci v těsné blízkosti areálu uhynula na ptačí chřipku labuť. Další labutě a husy, které tam byly s ní, veterináři utratili. Chovy řady ptáků jsou teď v uzavřených prostorách. Veterináři ale zahradu zatím nezavřeli. K vidění je pavilon s tropickými ptáky i vzácná kolekce dravců uznávaná po celé Evropě.
Veterináři potvrdili ptačí chřipku u uhynulé labutě patřící liberecké zoo. Byla v těsné blízkosti zahrady spolu s dalšími osmi ptáky. Ty v pátek bohužel utratili, informoval o tom za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Jde tak o třetí ohnisko choroby v Libereckém kraji a o 27. ohnisko nemoci v Česku. Poprvé se nemoc objevila u ptáků v české zoologické zahradě.
Do zoologické zahrady v Liberci ve čtvrtek dorazila netrpělivě očekávaná samice lva berberského. Téměř dvouletá Shani dorazila až z Paříže, aby v budoucnu vytvořila chovný pár s libereckým samcem Terrym. Ve volné přírodě je tento druh už zcela vyhuben.
Pracovníci liberecké zoo společně s armádními složkami indonéského námořnictva odhalili a rozbili gang pašeráků a pytláků želvích vajec na Sumatře. O případu informovalo Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Pavilon šelem v liberecké zoologické zahradě má nový, vzácný přírůstek. Narodilo se tam mládě bílého tygra. Je zdravé a má se k světu. Samice Surya Bára se o černobíle pruhované mládě stará s láskou a péčí.
Slonice Rání v liberecké zoologické zahradě už nebude sama. Dnes by měla z německého Münsteru přicestovat slonice Bala. Bala, což v hindštině znamená Dívka, se narodila v roce 1984 v Barmě. Původně patřila berlínskému cirkusu a žila také v zoologické zahradě v Hamburku.
Kdo mohl za včerejší útěk bílého tygra z výběhu liberecké zoo, řeší policie. Zoologická zahrada si udělala svoje vlastní šetření, ve kterém došla k závěru, že chyba byla pravděpodobně na straně ošetřovatelky. Právě kvůli její nepozornosti zřejmě tygr utekl z výběhu a napadl tři lidi včetně jí samotné.
Liberecká trojčata vzácných bílých tygrů, které se od svého narození v červenci tohoto roku už stačila stát světovými mediálními hvězdami, dnes mají křtiny. Dva tygříci a jedna malá tygřice dostanou jména Liam, Sambur a Gaia. A jejich kmotrou se mimo jiné stane dvojnásobná olympijská vítězka Bára Špotáková.
Dvojčata vzácných levhartů sněžných dostala o víkendu v liberecké zoo jména Bataar a Shirin. Narodila se koncem dubna po desetileté snaze chovatelů o úspěšný odchov.