Autor

Daniela Vrbová

Redaktorka a moderátorka. Na Českém rozhlase Plus se podílí na vysílání Ranního a Odpoledního Plusu a připravuje pořady Ex libris a Studio Leonardo. Podílela se na sérii Střepy – rozhovory o válce s předními českými spisovateli a spisovatelkami. 

Do Českého rozhlasu nastoupila v roce 2007 na stanici Český rozhlas 6 (dříve česká redakce Rádia Svobodná Evropa), kde se věnovala zejména otázkám migrace, každodenní ekonomiky a ekonomie a historie (pořady Zaostřeno na cizince, Člověk a trh, Hovory o Evropě a Historie věčně živá). 

Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK a anglistiku-amerikanistiku a dánštinu na Filozofické fakultě UK a na Kodaňské univerzitě.

V rámci studií a projektu GAUK pobývala také v Argentině. Absolvovala několikatýdenní stáž v BBC World Service v pořadu World Have Your Say a v dánském listu Weekendavisen. V roce 2023 získala stipendium Fulbrightovy komise na Tulane University v americkém New Orleans, odkud pro posluchače Plusu připravila sérii pořadů o stále citelnějších dopadech změny klimatu a o reakcích místních obyvatel na ně. 

Ocenění: Národní vítězka Ceny Evropského parlamentu (2011), Novinářská křepelka (2013), nominace na Novinářskou cenu v kategorii Solutions Journalism (2017).

Kontakt: daniela.vrbova@rozhlas.cz

RSS autora

Články autora

|Daniela Vrbová, Anna Jadrná |Zprávy ze světa

Všichni by se měli zachovat jako Švédové a otevřít uprchlíkům dveře, říká starostka města Södertälje

Stotisícovému městu Södertälje na jihozápadě od Stockholmu se někdy říká švédský Bagdád. Ještě nedávno tam žila pětina všech iráckých uprchlíků v Evropě. Město je, podobně jako celé Švédsko, atraktivním cílem také pro syrské uprchlíky. Někteří obyvatelé města tvrdí, že už další běžence za sousedy nechtějí. Podle místní starostky ale zůstanou dveře pro migranty otevřené. Klíč k úspěšné integraci hledá ve školních lavicích.

|Daniela Vrbová |Zprávy ze světa

Místo do plotu investujte do uprchlických táborů, vyzývají maďarskou vládu nevládní organizace

Maďarsko tento týden oznámilo, že na hranici se Srbskem postaví vysoký plot. Bariéra má zabránit, aby do země z jihu pronikali uprchlíci. Vláda Viktora Orbána nedávno sklidila kritiku i za billboardovou kampaň proti přistěhovalcům a za celonárodní dotazník, ve kterém spojovala imigraci s terorismem. Podle nevládních organizací by kabinet měl peníze radši investovat do uprchlických táborů, ve kterých jsou podmínky pro běžence často špatné a nedůstojné.