Majitel Unipetrolu, PKN Orlen, zvýšil čtvrtletní zisk. Vydělal 1,6 milardy zlotých

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč). Firma to uvedla ve svém pátečním sdělení. Oproti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nárůst skoro na dvojnásobek.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PKN Orlen (ilustrační foto).

PKN Orlen (ilustrační foto). | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že firma zvýší zisk pouze na 1,21 miliardy zlotých. Ve stejnému období loňského roku zisk činil 1,74 miliardy zlotých. Také za celé pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem ale PKN Orlen ve stejném období vykázal zisk vyšší, a to 2,8 miliardy zlotých.

Unipetrol bude schvalovat vytěsnění minoritních akcionářů, polský Orlen už má podíl 94 procent

Číst článek

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Unipetrol, který je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je od roku 2005. Tržby mu ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme