Rusko zakázalo dovoz chlazeného masa z Německa a Spojených států

Chlazené maso z Německa a Spojených států má dneškem počínaje zmizet z pultů obchodů v Rusku. Tamní úřady podle agentur odůvodňují zákaz obsahem látek na podporu růstu svalové hmoty. V případě Německa vysvětlují úřady svůj postup virovou nákazou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřové maso | Foto: Fotobanka PhotoRack

Německo se dostalo na černý seznam ruských úřadů podle agentury Interfax kvůli rozšíření takzvaného Schmallenbergova viru, který sice není nebezpečný pro člověka, ale údajně by mohl způsobit ztráty ruské živočišné produkci.

Opatření se podle ruských médií nejcitelněji dotkne německých výrobců chlazeného vepřového masa, které tvoří zhruba 12 procent veškerého objemu masa na ruském trhu. Zákaz se vztahuje i na chlazené kuřecí a hovězí maso.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ve vysílání Radiožurnálu vysvětlil, že v souvislosti s nákazou Schmallenbergovým virem nehrozí českým spotřebitelům žádné nebezpečí

V případě Spojených států je zákaz spojen s používáním látky raktopamin, která stimuluje růst svalů. Podle Ruska americké úřady údajně nedodávají ruské straně dostatek informací o postupech výroby takového masa.

Schmallenbergův virus přenáší hmyz, hrozba přenosu na člověka je ale podle expertů zanedbatelná. Větší nebezpečí představuje nákaza pro hospodářská zvířata.

„Postihuje skot a ovce. U skotu způsobuje pokles produkce a u ovcí narození malformovaných plodů. To znamená, že mláďata uhynou, ale když skot nebo ovce prodělá tuto nákazu, tak potom dál je to v pořádku,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nákaza se podle něj objevila i v České republice, konkrétně ve třech chovech ovcí, situace je však pod kontrolou. Jak Duben zdůraznil, rozhodně nehrozí, že by se kontaminované maso mohlo dostat na české pulty.

„Opatření, které aplikují země Ruské federace, se dá považovat za netarifní opatření omezení obchodu,“ doplnil mluvčí Státní veterinární správy.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme