Zaměstnanci státu si v loňském roce polepšili. Plat se jim zvýšil v průměru o 2686 korun

Výdaje na platy zaměstnanců státu loni meziročně vzrostly o víc než desetinu. V absolutním čísle vzrostly proti předcovidovému roku 2019 o 23 miliard na 232,5 miliardy korun. Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se zvýšil meziročně o 2686 korun na 39 747 měsíčně. Celkový počet zaměstnanců státu vzrostl o 14 632 takzvaně přepočtených míst na 463 648 lidí. Stojí to ve státním závěrečném účtu, který vláda předložila poslancům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve řekla, že chce v rámci konsolidace veřejných financí šetřit také na platech zaměstnanců státu. | Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu z letošního března vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda v celém Česku za celý loňský rok na 35 611 korun.

Zatímco v celé ekonomice vzrostla reálná mzda meziročně o 1,2 procenta, na úřadech se zvýšily reálné platy o 3,9 procenta.

Zveřejněte rozdíly v platech mezi muži a ženami, vyzývá Evropská komise zaměstnavatele

Číst článek

Podle vlády je však nutné přihlédnout k opatřením přijatým kvůli pandemii covidu. V nominálním vyjádření rostla mzda v celé ekonomice o 4,4 procenta, ve vládou regulované sféře to bylo o 7,2 procenta.

Vyšší platovou úroveň státních zaměstnanců vláda vysvětluje například tím, že mezi nimi pracuje vyšší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním, delší praxí a míra fluktuace je nižší. V posledních letech hraje podle vlády roli i podpora regionálního školství.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová již dříve řekla, že chce v rámci konsolidace veřejných financí šetřit také na platech zaměstnanců státu.

Méně lidí na úřadech

V regionálním školství loni přibylo téměř 15 000 zaměstnanců. Naproti tomu na úřadech a ministerstvech ubylo zhruba 400 lidí. Na ministerstvu zdravotnictví přibylo od loňského července 167 míst v souvislosti se spuštěním takzvané Chytré karantény 2.0.

Platy ve státní správě Schillerová zvedat nechce. Schodek rozpočtu v příštím roce bude přes 300 miliard

Číst článek

Za zvýšením objemu peněz na platy státních zaměstnanců stálo hlavně rozhodnutí vlády zvýšit tarifní plat na každé rozpočtované místo o 1500 korun a navýšení peněz na platy učitelů.

Vliv pandemie se pak v ukazateli průměrného platu ve vládou regulované sféře v roce 2020 nikterak negativně neprojevil, naopak některá přijatá opatření měla za následek jeho růst, uvádí vláda. Výdaje na platy ústavních činitelů loni vzrostly o 536 milionů na 5,8 miliardy korun.

Průměrný plat zaměstnanců kanceláře poslanecké sněmovny loni vzrostl na 52 781 Kč, u zaměstnanců senátní kanceláře vzrostl o víc než 12 procent na 52 617 Kč. Zaměstnanci úřadu vlády pobírali v průměru 55 647 Kč. Na ministerstvu zahraničních věcí vzrostl průměrný plat na 44 996 Kč, zaměstnanci ministerstva obrany pobírali v průměru 40.304 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme