Armáda čistí Brdy od munice. Na úklid odhozených odpadků už ale nemá lidi

S jarním počasím pokračuje armáda v čištění Brd od munice. Už za necelé dva roky by totiž měli vojáci předat újezd civilní správě, aby tam mohla k 1. lednu 2016 vzniknout Chráněná krajinná oblast Brdy. Starostové doufají, že tím skončí „bezvládí“, se kterým mají obce v Brdech v posledních dvou letech značné potíže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnici

Pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Ostraha samozřejmě poklesla tím, jak poklesl rozpočet ministerstva obrany na vojenský újezd Brdy,“ říká starostka Zaječova Marcela Kořánová, zvolená jako nezávislá na kandidátce Alternativy pro Zaječov.

Vojáci se podle ní spíš než na hlídání turistů soustředí na munici. Aby totiž mohli újezd odevzdat civilní správě, musejí ho vyčistit.

„Turisté nejsou dostatečně informováni, co to jsou okrajové části újezdu, tudíž se pohybují po celém újezdu, a to je samozřejmě problém, protože nevíme, co v těchto územích je sanováno a co není sanováno, to je jedna věc. A zadruhé turisté zanechávají odpad, který momentálně nikdo neuklízí,“ dodává starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Petr Kološ

V tom jí dává zapravdu i podplukovník Petr Šorm, který má újezd Brdy na starosti. Přibylo prý hlavně odhozených PET lahví.

„Některý turista nebo cyklista, samozřejmě neříkám, že všichni, to, co si dá do batohu, tak si neodveze zpátky. Vypije flašku, zahodí. Tam to je ve výchově člověka. A s tím já jako přednosta újezdu nic neudělám,“ upozorňuje.

Podle ministerstva obrany by měly Brdy přejít do civilní správy k 1. lednu 2016. Hejtmanovi Středočeského kraje Josefu Řihákovi z ČSSD ale připadá, že je to moc brzo.

Ministr Stropnický podporuje zrušení vojenského újezdu Brdy

Číst článek

„My si myslíme, že je všechno šito takzvanou rychlou jehlou. Myslíme si, že nebyly dostatečně ochráněny naše zdroje pitné vody a nejsou na to připravené ani obce – infrastruktura, ekonomika. Nejsme připraveni na to, aby se teď otevřely Brdy jako takové,“ vysvětluje.

Ministr: Brdy patří rekreantům

O celé věci se diskutuje déle než dva roky, podle středočeského hejtmana to přesto nestačí. Už současný režim částečného zpřístupnění okrajových částí újezdu podle něj přináší řadu problémů.

„Toto je 262 kilometrů čtverečních, to je obrovská oblast a ta není odminovaná, tady je pyrotechnika. A pan ministr říkal, že by se to dalo do konce roku 2015. Já si myslím, že tato věc je na desetiletí. Kdo ponese zodpovědnost za to, až to tam někomu urve nohu,“ uvažuje Řihák.

Vojenský prostor | Foto: Lukáš Milota

Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí Ano patří Brdy rekreantům. „Snažíme se vlastně vrátit svému původnímu poslání nezanedbatelný kus země. Zdá se nám škoda, když ho armáda nepotřebuje, aby tento kus země nesloužil lidem k rekreaci. A samozřejmě se snažíme nastavit podmínky tak, aby byl v přiměřeném režimu ochrany a aby z toho obce neměly komplikace, ale spíš naopak,“ zdůrazňuje.

Ministr Martin Stropnický se tak zařadí po bok svých dvou předchůdců, Alexandra Vondry a Vlastimila Picka, a návrh zákona o zrušení újezdu podpoří. Zákon bude obhajovat ve sněmovně nejspíš už 11. března.

Vojenský újezd Brdy na Příbramsku (Jince) | Zdroj: ČTK

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme