Na Ostravsku jsou desítky případů spalniček. Vítkovická porodnice kvůli epidemii zavřela

Počet nakažených spalničkami na Ostravsku stále roste. Hygienici v úterý potvrdili, že nemocných už je 45, mezi nimi je 25 dětí a také zdravotníci. Právě kvůli tomu se lékaři a sestry vytipovaných oddělení moravskoslezských nemocnic musí nechat očkovat. Porodnice Vítkovické nemocnice v Ostravě, která musela být kvůli epidemii spalniček z preventivních důvodů zavřená, se opět otevře pravděpodobně v pátek. V případě příznivého vývoje situace by se tak mohlo stát už o den dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky

Spalničky | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Podle mluvčí Radky Miloševské se nemocnice takto rozhodla především proto, že k ohroženým skupinám patří zejména děti do 15 měsíců, které vzhledem ke svému nízkému věku nemohly být očkovány. "S rodičkami, které plánovaly porod v naší nemocnici, jsme aktivně komunikovali. Samozřejmě pokud přijde nějaká maminka, která neví, že je porodnice zavřená, tak je pro ni připravena sanitka, která ji okamžitě převeze do jiné nemocnice," podotkla Miloševská.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice Ostrava Tomáše Oborného uzavření porodnice Vítkovické nemocnice zatím neznamená výraznější problémy. "Ten nápor je zvládnutelný a není nějak extrémní," podotkl Oborný. Obdobná situace je také v Městské nemocnici Ostrava, podle mluvčího Davida Račáka porodnice nezaznamenala dramatický nárůst porodů.

Největší epidemie posledních let

Počet nakažených spalničkami na Ostravsku stále roste. Hygienici v úterý potvrdili, že nemocných už je 45, mezi nimi je 25 dětí a také zdravotníci. Právě kvůli tomu se lékaři a sestry vytipovaných oddělení moravskoslezských nemocnic musí nechat očkovat. Například v ostravské městské nemocnici bude naočkováno zhruba 70 zdravotníků. Obdobně vysoký počet případů tohoto značně nakažlivého virového onemocnění hygienici v posledních letech nepamatují.

Spalničky se šíří od nemocného člověka kapénkami. Inkubační doba, tedy doba od vniknutí původce nákazy do organismu do prvních příznaků onemocnění, je sedm až 18 dnů. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím.

Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která se rozšiřuje na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

ČTK, Klára Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme