Pražané si mohou zahrát na piáno přímo na ulici

Celkem na šesti místech v Praze může kdokoliv zkusit své hudební nadání a zahrát si na piáno. Pražany i návštěvníky metropole by měla hudba v ulicích inspirovat k využití veřejného prostoru a samozřejmě k potěšení smyslů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátor Ondřej Kobza na náměstí Míru | Foto: Jakub Urban

„Celý projekt není pouhé gesto na čtrnáct dní. Chtěli bychom spíš vytvořit takovou lavinu zaplavení pián po veřejných prostorech, abychom se v prostoru, kde většinou jenom procházíme na tramvaj na vlak, mohli cítit přirozeně. To, že někdo hraje venku, je něco hrozně přirozeného,“ uvádí organizátor Ondřej Kobza.

Možnost zahrát si na piáno nebo klavír venku na ulici dával pravidelně několik let před svými podniky. Velký ohlas ho nutil k myšlence zavalit hlavní město volně přístupnými piány a inspirovat kolemjdoucí k dalšímu využití pražských ulic.

„Třeba lidi, kteří tohle zažijí, si vymyslí nějaký svůj nápad, co by mohli ve veřejném prostoru udělat. Doufám, že to bude generovat lavinu dalších nápadů,“ pokračuje Kobza.

Přehrát

00:00 / 00:00

O piána v pražských ulicích se zajímal Jakub Urban

Piána by na rušná místa metropole měla vnést klid a donutit ostatní ke krátkému zastavení. Proto Ondřej Kobza přemýšlí i o umístění do stanic metra. Zatím je ovšem jen v jednání s dopravním podnikem, proto jsou momentálně piána pouze na šesti místech.

„Je to Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, na Letné jsou takové zahrádky. Potom je máme před filozofickou fakultou a na náplavce pod Palackého mostem. Centrum je na náměstí Míru i s výhledem na kostel svaté Ludmily," říká Kobza.

„Dneska jsem se ráno probudil a říkal jsem si, že absolutně nemám co dělat. Bydlím odsud kousek, tak jsem šel sem na nádraží. Nebyl tady vůbec nikdo, tak jsem si stoupnul k piánu a hraju,“ popisuje Ondřej Koch, který se o akci Piana dozvěděl z Facebooku.

Ve vestibulu Hlavního nádraží hrál přes dvě hodiny a v následujících dnech chce vyzkoušet i zbývající pražská piana. Už několik let ho totiž lákalo zahrát si na ulici.

„Já rád hraju pro kamarády a lákalo mě zahrát si venku, akorát je těžký si vzít klavír na ulici. Myslel jsem, že si ten sen nikdy nesplním a vlastně díky Ondrovi a díky téhle iniciativně jsem si ho dneska splnil,“ je vděčný Ondřej.

Jakub Urban, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme